Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Lázničkovy kresby a drobné gobelíny

25.04.2016

Třebíč (aa) - Kresby a drobnou gobelínovou tvorbu textilního výtvarníka Karla Lázničky (narozen 1935 ve Veselí nad Lužnicí, zemřel 2004 v Třebíči) spatří v těchto dnech zájemci o výtvarné umění ve Výstavní síni předzámčí.


Láznička byl absolventem Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, ateliéru proslulého profesora Antonína Kybala, který ho ještě jako studenta v roce 1959 přivedl o letních prázdninách na svoji chatu v Ptáčově. Láznička zde poznával nejen Vysočinu, ale o pět let později se v Třebíči, rodišti své manželky, usadil a působil zde do konce života. Přesněji řečeno, řadu let z Třebíče dojížděl autobusem do svého „zátiší“ na hradě Sádku u Kojetic, kde měl ateliér. Později pracoval doma v Třebíči, prakticky bez významnějších kontaktů s okolím.

Láznička se věnoval téměř výhradně ruční tvorbě gobelínů a netkaných nástěnných koberců art protisů. Ve své tvorbě byl nejčastěji inspirován krajinou jižních Čech a Vysočiny. Vytvořil řadu gobelínů do interiérů různého charakteru. Zdrojem inspirace mu byla klidná krajina rodných jižních Čech a k ní v kontrastu zvlněná Vysočina.

Láznička měl během svého života jen osm autorských výstav. Na té současné v areálu třebíčského zámku můžeme spatřit několik jeho kolorovaných perokreseb tuší s motivy hradu Sádku a krajin polí s kameny a keři. Zaujmou i dva pastely, nazvané „Malý Horusický rybník“a Rodné jižní Čechy“. Ve vitríně najdeme i ukázku maturitní textilní práce autora s motivem ryb.

Z vystavených gobelínů menších rozměrů zaujmou díla Erb (2001), Smaragd (2000) Na vodě (1998), Motýl (1998), Žlutá a zlatá (2002) Kytice (1989) nebo List z herbáře (1982). K tradičnímu materiálu golebínů a vlně Láznička někdy připojoval i fragmenty materiálu nespřádaného, tedy barevnou kůži, vytvářející zajímavý kontrast textury „kučeravé vlny a hladké kůže“. Dalším zajímavým aspektem Lázničkovy gobelínové tvorby ze závěrečného období života byla kompozice do kruhu, na výstavě najdeme tři taková díla z roku 2001.

Jako umělec zůstává Karel Láznička nedoceněný, i když tvořil pětatřicet let. Za celou tu dobu nebyl vydán žádný katalog jeho tvorby a je jen škoda, že ani na současné třebíčské výstavě se o životě autora a peripetiích jeho tvorby divák nedozví také vůbec nic. Výstava potrvá do 12. června.

Autor: Arnošt Pacola
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk