Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Ledovna „si řekla“ o své frotážování

13.02.2020

TŘEBÍČ (ap) - Bývalou ledovnu třebíčského zámku si ve čtvrtek prohlédl sochař Jaromír Šimkůj (1955), který pro tuto prostoru připravuje s malířem Petrem Veselým (1953) společnou výstavu. Konat by se měla od konce května do konce srpna letošního roku. Šimkůj a Veselý jsou výtvarníci působící na Brněnsku a zároveň pedagogové, vy- učující na Střední škole umění a designu, stylu a módy (dříve SŠUŘ) v Brně.


Šimkůj se v minulosti věnoval plastickým realizacím písma a prostorových objektů z ocelového, nerezového, mosazného a měděného plechu, někdy s výraznou barevností. V posledních letech vytváří pozoruhodné minimalistické instalace, jejichž hlavním tématem je konfrontace geometrických tvarů, jejich plošnosti a hmoty, ale i řádu a nahodilosti.

Sugestivní tunelovitá prostora bývalé ledovny Šimkůje doslova nadchla, včetně tam uložených kamenných detailů staveb z oblasti třebíčské baziliky. Rozhodl se proto, že ledovnu nepojme pouze jako neobvyklou výstavní síň pro svá jindy a z jiných důvodů vzniklá díla. Osobitost její architektury, dvou sklepů, výklenků, struktur kamenů, cihlových zdí či oblázkové podlahy hodlá „vyjevit“ především prostřednictvím frotáže. Frotáž (z francouzského Frotter – třít, drhnout, natírat) je umělecká technika kopírování či přenášení reliéfní struktury na papír. Rovnoměrným přejížděním měkké tužky, kreslicího uhlu, voskové křídy nebo válečku s barvou po celé ploše zakrytého reliéfu je vytvořen jeho otisk. Takový koncept ovšem bude nutně znamenat, že Šimkůj stráví několik letošních jarních dní přímo v ledovně při snímání tvarově a reliéfně zajímavých míst této kdysi výhradně užitkové stavby.

Ledovna třebíčského zámku (najdete ji vpravo do cesty do bývalého statku, několik desítek metrů nad bazilikou) je podzemní stavba, postavená z plných pálených cihel a kamene. Její stropy mají valenou klenbu 300 mm silnou. Podlaha je tvořena říčními oblázky. Hlavní sklep má rozměry 34,90 x 7,85 metru. Malý sklep má rozměry 7,10 x 3,75 metru. Náv- štěvník může využít vstupů z ulice Nad Zámkem i ze zámeckého příkopu.

Foto HoN: Arnošt Pacola

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk