Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Leštěný plech i sklízení sena

08.12.2014

Jihlava (ap) - Výtvarný objekt z leštěného ocelového plechu nazvaný Třetí zastavení, dílo třebíčského výtvarníka Zdeňka Šplíchala, je jedním z exponátů vystavovaných na výstavě Poklady Vysočiny.


Výstava s podtitulem Skvosty depozitářů tak Šplíchala v oddílu nazvaném Galerijní poklady představuje jako umělce často používajícího jazyk geometrie v malbách, v kolážích, ale i v objektech. V devadesátých letech tato linie Šplíchalovy tvorby vyvrcholila v reliéfech, vzniklých propalováním kovových desek laserem. Sestavu dvou desek z leštěné oceli nazvanou Třetí zastavení autor vytvořil v roce 1998.

Ve výstavním katalogu najdeme reprodukce děl i dalších výtvarníků spjatých s Třebíčí. Jiří Jun je zastoupen rozměrnou a technicky nesmírně náročnou perokresbou, nazvanou Přesýpání z roku 2000. Vystavován je také olej na plátně Michala Ranného Ostrov z roku 1970. Zaujme jistě i kovaná socha v kombinaci s kamenem nazvaná Hefaistos, kterou ve své dílně v roce 2001 vytvořil náměšťský kovář Pavela Tasovský. Všechna čtyři díla jsou dnes v majetku Horácké galerie v Novém městě na Moravě. Prezentován je i již zemřelý třebíčský literát a výtvarník Ladislav Novák kresbou Jezdecký portrét Wilhelmíny z roku 1966, která je dnes majetkem OGV v Jihlavě. Třebíčské lokální patrioty jistě v expozici potěší i Pohled na Podklášteří a věž, který malíř Roman Havelka namaloval v roce 1918. A snad ještě více zaujme Sklízení sena u Třebíče, obraz, který namaloval Antonín Altmann už v roce 1841 a dnes je spolu s Havelkovou malbou majetkem Muzea Vysočiny Třebíč.

Společná výstava muzeí a galerií Kraje Vysočina potrvá do 22. února v expozicích Muzea Vysočiny Jihlava na Masarykově náměstí 57/58 a v budově Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě na Masarykovo náměstí 24.

Autor: Arnošt Pacola
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk