Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Létá nad námi konvertoplán s překlopnými rotory

03.08.2015

Brno, Náměšť nad Oslavou (ap) - Americký vojenský konvertoplán V-22 Osprey, poletující na moravském nebi, překvapil v těchto prázdninových dnech nejen obyvatele Náměšťska, ale třeba i rekreanty, plující na výletních lodích po Brněnské přehradě a sledující oblohu, co kde zajímavého létá.


Konvertoplán je velmi neobvyklé letadlo s překlopnými rotory, které může startovat a přistávat svisle. Po vertikálním vzletu umí své obrovské vrtule překlopit během 12 sekund dopředu o 90 stupňů a pak už letí jako každé dvoumotorové vrtulové letadlo. Nápadné je ale právě těmi mohutnými vrtulemi, díky nimž dosahuje mnohem většího doletu než běžný vrtulník. Další významnou výhodou letounu je jeho skladnost. Křídla V-22 lze složit souběžně s trupem a listy obou vrtulí natočit na jednu stranu. Tuto operaci lze provést za pouhých 90 sekund. Právě tato technická komplikovanost ale způsobila, že byl Osprey od svého prvního letu v roce 1989 zaveden do služby až v roce 2007. Pro své vlastnosti bývá letoun často ve výbavě letadlových lodí. Bell Boeing V-22 Osprey je používán americkou námořní pěchotou a letectvem.

Od konce července a na začátku srpna působí dva konvertoplány na náměšťské letecké základně v rámci cvičení EAGLE 2015 společně s jedním letounem MC-130J Commando II. Jedná se o společné cvičení 601. skupiny speciálních sil z Prostějova a 10. SGF(A) ze Stuttgartu. „Výcvik probíhá mimo naši základnu. Letouny budou na 22. zVrL parkovat a v pracovních dnech budou v rámci cvičení prováděny jednotlivé vzlety a přistání, vždy v dopoledních hodinách odlet a ve večerních hodinách přistání,“ informovala mluvčí vrtulníkové základny u Náměště Jana Skřivánková.

Americká jednotka 10th Special Forces Group odvozuje svůj rodokmen od jednotek z druhé světové války. V letech 1994 a 1995 se jednotka přestěhovala do Fort Carson, Colorado, kde sídlí základna 2., 3. a 4. praporu dodnes. 1. prapor byl přesunut do Boblingenu poblíž Stuttgartu v Německu. V r. 1991 byla jednotka nasazena do Saúdské Arábie během první války v Perském zálivu. Od roku 2001 byla tato skupina tvrdě zapojena do války proti terorismu, nasazena v Gruzii, severní Africe, Afghanistánu a Iráku.

Autor: Arnošt Pacola
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk