Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Letošní traumata narcisů

05.08.2019

TŘEBÍČ (ap) - Akvarely, malby akrylem, grafiky, kresby tuší a knižní ilustrace představuje na současné výstavě ve „schodišťové“ galerii Tympanon třebíčského zámku Martin Hronza (1970).


Autor od roku 2007 pracuje jako arteterapeut v psychia- trické léčebně v Jemnici. Je třeba v této souvislosti uvést, že v užším slova smyslu se arteterapie využívá k léčbě a zmírnění nemocí pomocí výtvarného umění. Nejde přitom o dokonalý výsledek kresby, malby či plastiky, ale o jejich vývoj, o proces při tvorbě. Například malba vodovými barvami, založená na těžko kontrolovatelné rozplývavosti barevných skvrn, umožňuje vyjádřit to, co je slovy nevyjádřitelné. U dětí je hlavním cílem arteterapie posílit jejich sebevědomí, sebekontrolu a znovu nalézt sebeúctu. Nahlédnout do jejich nitra, a tak i do jejich problémů. U seniorů je arteterapie uplatňována především při cvičení krátkodobé paměti, pro udržování pohybu ruky v rámci jemné motoriky. Pomáhá také seniorům připravit a přizpůsobit se na nové životní situace jako je důchod. Vyrovnat se se ztrátou mládí, přátel, zdraví, fyzických sil a se všemi změnami, které stáří přináší. Vymývaný akvarel je pak dílo, které je určeno pro klienty, kteří neradi malují a bojí se výsledku své práce. Nanesené barvy je možné pod tekoucí vodou vymývat a tento postup lze opakovat ve třech až čtyřech vrstvách. Klienti mají tato „abstraktní“ díla - hry s barvou - obvykle velmi rádi a se zájmem a chutí se zapojují do jejich vytváření.

K výtvarnému umění Martina Hronzu již v dětství přivedl třebíčský malíř Josef Kremláček, se kterým jej pojilo dlouholeté přátelství. Na výstavě počáteční období a kreslířský dril, zřejmě pod Kremláčkovým vedením, dokumentují studijní kresby, mezi nimiž spatříme třeba i pastelem kreslený pohled na Třebíč z roku 1993.

Ve své současné umělecké tvorbě Hronza využívá různých arteterapeutických technik tak, aby z jeho obrazů působila na diváka harmonie a pozitivní energie. Na výstavě zaujmou především nezobrazující akvarely, které Hronza maloval kolem roku 2001 až 2005, a o nichž lze bez nadsázky říci, že jsou krásné. Většinou jsou bez názvů, ale jeden z nich autor znalý psychologie vzhledem k barevnosti díla pojmenoval dvojsmyslně „Letošní traumata narcisů“. Jak sám Hronza říká: „Technika vymývání akvarelů má kromě uměleckého účinku i psychoterapeutický efekt, kdy se spolu s barvou vymývají a odcházejí negativní pocity.“

Výstava potrvá do 8. září, vstupné činí 25/15 Kč. Otevírací doba je nyní denně v 9–12 a 13–17 hodin.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk