Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Lidé mají strach

01.10.2013

Markvartice, Lesonice - Ubytovny pro sociálně slabé jsou dnes asi nejlepší byznys v této republice. Na každého ubytovaného tečou majiteli ubytovny tisíce korun. Bez práce, bez starostí. Lidí v okolí se nikdo neptá. Ti mají strach, bouří se, ale ve většině případů jim to není nic platné. To všechno za souhlasu a podpory státu.


„V motorestu má vzniknout ubytovna pro sociálně slabé,“ zněl vzkaz, který jsme dostali z Markvartic. Představa komunity nepřizpůsobivých občanů ve vsi je pro mnohé starousedlíky jen těžko překousnutelná skutečnost. A popravdě řečeno, jejich obavy jsou v drtivém počtu případů oprávněné.

„Ubytovna v motorestu už je,“ potvrdil nám jeho majitel. „V něčem podnikat musím. Místní mi do hospody nechodili, tak je tady ubytovna. Kdyby chodili, nemusím dělat ubytovnu,“ zní jeho argument. V Markvarticích se zatím žádný závažný problém neobjevil. Podle místních je to ovšem jen otázka času. „Je to průser. Moc se s tím nedá dělat. Pokud to bude i nadále stát podporovat, tak s tím nikdo nehne. Uvidíme, co se bude dít,“ řekl nám jeden z obyvatel Markvartic.

V Lesonicích už své zkušenosti mají, bohužel negativní. Ubytovna v jedné části zámku funguje už od roku 2006. Zpočátku tu byli ubytováni například dělníci, kteří stavěli obchvat Moravských Budějovic. Později se skladba ubytovaných začala měnit. Do vesnice přibyli nepřizpůsobiví a život ve vsi se změnil. „Přineslo to s sebou problémy,“ řekl diplomaticky starosta Lesonic Rostislav Čech. Podle našich informací docházelo prakticky denně k drobným krádežím, vandalismu a nepříjemnému obtěžování ostatních občanů. Ubytovaní například obsadili dětské hřiště, takže místní tam přestali chodit. Prostě mají strach.

Lesoničtí se vzbouřili, sepsali petice a problém se nakonec řešil až u hejtmana. Ač je ubytovna v obecním majetku, není prakticky možné ji zrušit. Nájemní smlouva je na dobu určitou, a to dvaceti let (sedm let už uběhlo). V takovém případě se dá smlouva vypovědět pouze při opakovaném porušování jejich podmínek.

Tlak obyvatelstva ovšem slavil částečný úspěch. V poslední době se situace alespoň trochu zklidnila. Problém se ovšem nevyřešil. Nejproblémovější skupina ubytovaných se přestěhovala do Šebkovic.

Lesonice, Šebkovice, Markvartice nejsou jedinými vesnicemi na Třebíčsku, které musí tento problém řešit. Podle našich informací jsou, chystají se nebo brzy budou podobné ubytovny i v dalších obcích.

Autor: Petr Račák
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk