Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Lidem se nostalgicky stýská po komunismu

18.11.2019

TŘEBÍČSKO (pch) - Nedávno portál Paměť národa zveřejnil výsledky průzkumu, ze kterého vyplynulo, že více než třetina lidí nad čtyřicet let nostalgicky vzpomíná na dobu před listopadem 1989 a tvrdí, že tehdy bylo lépe. Zajímalo nás, jak je tomu na Třebíčsku.


Oslovili jsme stovku lidí různého vzdělání a různého postavení ve věku právě nad čtyřicet let. A výsledek? Ze stovky lidí 48 se přiklání k názoru, že v době socialistického Československa se žilo lépe. „Ekonomicky jsem na tom byl zhruba stejně, ale nemusel jsem se bát o práci a systém mě tak neobíral jako teď. I lidé byli tehdy lepší, měli jsme k sobě nějak blíž,“ říká pan Josef (60). Osmačtyřicetiletý Michal to vidí takto: „Byli jsme mladí a bezstarostní. Dneska bych už mladý nechtěl být. Ty děcka jsou pod obrovským tlakem a ty nejrůznější neziskovky jim vymývají mozky víc než nám tenkrát SSM.“

„Asi to tenkrát bylo lepší. Byl větší klid, člověk se nebál tak jako dnes. Práce byla, jíst bylo co, a že jsem nemohla ven? U nás je to stejně nejhezčí,“ říká paní Anna (63).

Revoluci v listopadu 1989 obecně pozitivně vnímají vysokoškolsky vzdělaní lidé a lidé, kteří dosáhli nějakého společenského a ekonomického postavení. Co je překvapující, že většina lidí právě mluvila o ekonomické stránce věci a slova jako svoboda apod. zaznívala jen sporadicky.

Zajímavé ovšem je, že rovných 85 lidí uvedlo, že revoluce v listopadu 1989 byla promarněná šance, kdy pouze jedna garnitura vystřídala druhou a pro lidi se mnoho nezměnilo. Lidé dobu sedmdesátých a osmdesátých let nevnímají až tak jako dobu šedé normalizace, protože žili po svém a nenechali se politikou otravovat. Dobu padesátých let pak berou jako něco historického, co se jich už moc netýká.

Většina oslovených pak výročí 17. listopadu nehodlá nějak oslavovat, protože, a na tom se shodly obě skupiny, vývoj třicet let po revoluci nenabral směr, který si představovali a ve který věřili.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk