Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Lihová vůně dezinfekce se line Třebíčskem

28.04.2020

TŘEBÍČSKO (mach) - Zásobování dočasně nedostupných dezinfekčních prostředků se postupně vrací k normálu. Vůně lihu je cítit při vstupu do úřadu, obchodů, lékařských zařízení i škol. I lidé se ji naučili dennodenně používat. Prvotní nedostatek dezinfekce v době nouzového stavu pomohla uhasit pomoc z Kraje Vysočina. Krajský úřad mezi obce s rozšířenou působnosti distribuoval tisíce litrů AntiCovidu. Po těch se jen zaprášilo a obce ve velkém kupují další tisíce litrů zaručeného zabijáka virů.


Zásilka z kraje byla první vítanou vlaštovkou. Dorazila ve chvíli, kdy byl dezinfekce všude akutní nedostatek. „Získali jsme od kraje zdarma tisíc litrů dezinfekce a jsme za to velmi rádi,“ pocítil vděk starosta Náměště nad Oslavou Vladimír Měrka. První várka ale pokryla jen to nejnutnější. Radnice rozhodla o zakoupení dalších tří tisíc litrů, aby zabezpečila dezinfekci zdarma pro všechny občany. „Aktuálně dobrovolní hasiči stáčejí AntiCovid do speciálních litrových lahví, které jsme si nechali vyrobit v Kyjově. Na každou láhev přijde ještě samolepka,“ popsal nám minulý týden v pondělí starosta. Mezi občany se AntiCovid dostal prostřednictvím míst, kde se obvykle konají volby. Distribuci zabezpečili dobrovolníci ze sportovních organizací města společně s úředními zapisovatelkami během úterý a středy. Zásobeni byli také obyvatelé Zňátek, Jedova a Otradic.

Podobnou cestou jako v Náměšti se vydali také v Moravských Budějovicích. Tamní radnice získala od kraje shodně tisíc litrů, které použila pro potřeby úřadu zdravotnických zařízení a organizací města. Další čtyři tisíce litrů radnice pořídila ze svých prostředků. Aktuálně probíhá distribuce dezinfekce na šesti místech (dle volebních obvodů) občanům města, a to 0,5 l na domácnost. Dostalo se také na obce v rámci rozšířené působnosti města.

Do všech domácností se dostaly zdarma dezinfekční prostředky také v Rudíkově. Díky podpoře Nadace ČEZ byly občanům zakoupeny dezinfekce ve formě spreje a litrové lahve AntiCovidu k dolévání. V minulém týdnu proběhla také distribuce dezinfekce do domácností na území Okříšek. „Zakoupili jsme společně se Zašovicemi tisíc litrů AntiCovidu. Zašovice si vzali potřebnou část a zbytek jsme stočili do PET lahví,“ uvedl starosta Zdeněk Ryšavý. Pro PET lahve vyrazili hasiči až do Pardubic. Během uplynulého týdne dobrovolníci lahve s dezinfekcí doručili do všech domácností. „Dobrovolníkům patří náš velký dík,“ vzkazuje starosta.

Město Třebíč dosud vydalo na boj s koronavirem částku okolo tří milionů korun. Dezinfekci používá ve velkém na pravidelné ošetření vybraných veřejných prostranství. „Máme nakoupeno šest tisíc litrů lihu a máme dva tisíce litrů AntiCovidu. Dezinfekce na ruce je určena nejen pro Třebíč, ale pro celé ORP, tedy 83 obcí. Samotné město má k dispozici asi 400 litrů – dáváme to adresně tam, kde je to potřeba – školy, lékárny, úřady,“ informoval starosta Pavel Pacal.

Pro obyvatele měst a obcí je dezinfekce zdarma vítanou pomocí. Zvlášť když v drogerii či lékárně aktuálně koupíte 50 ml za částku až okolo 80 korun. Dezinfekční prostředek AntiCovid je navíc určený nejen pro dezinfekci rukou, ale také povrchů. Ničí bakterie, plísně a viry včetně koronavirů.

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk