Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Lípy ustoupily barokním sochám

14.11.2016

ROKYTNICE NAD ROKYTNOU (kv) - Tamní farnost má za sebou nepříliš populární nicméně nutný krok. A to kácení staletých lip, které už dorostly takových rozměrů, že ohrožovaly historické schodiště, vedoucí ke kostelu a faře.


Odstranění stromů je součástí rekonstrukce schodiště, která je naplánována na příští rok. „Když to všechno půjde dobře, zásadní část prací by se měla udělat v roce 2017 tak, aby schodiště zase bylo provozuschopné. Něco se případně bude dokončovat v roce 2018, ale to se ještě uvidí,“ říká Jiří Plhoń, farář rokytnické farnosti. V těchto dnech se dokončuje projektová dokumentace na opravu tělesa schodiště.

Už na jaře letošního roku z podstavců lemujících schodiště zmizely sochy, které si k restaurování převzal ateliér Vladimíra Krninského z Jindřichova Hradce. „Sochy už byly zrestaurovány a předány, ale prozatím čekají v ateliéru pana Krninského na osazení, až se schodiště dá do pořádku,“ dodává Jiří Plhoň.

Rokytnický kostel sv. Jana Křtitele je barokní, součástí jeho zdiva jsou ale pozůstatky původní románské stavby, zřejmě z 12. století. V roce 1750 byl kostel přestavěn a bylo vybudováno také zdobené schodiště, na kterém byly o pět let později instalovány sochy Neposkvrněné Panny Marie, sv. Františka z Assisi, sv. Františka z Pauly, sv. Josefa, sv. Karla Boromejského, sv. Pavla, sv. Petra a sv. Šebestiána. Restaurovány byly naposledy v roce 1938. Aktuální opravy soch přišly na půl milionu korun.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk