Horácké novinyVychází každý týden v úterý a v pátek. Objednávka předplatného
Další fotografie
V Jemnici vítaly Václava Klause stovky lidí.
(foto: Petr Chňoupek)

Lucemburk je legenda, Václav Klaus realita

16.09.2010

Ratibořice, Jemnice - Tři dny pobýval prezidentský pár na Vysočině. Většinu úterka strávil prezident na Třebíčsku. Když kraj připravoval program návštěvy, vybral kozí farmu v Ratibořicích a Jemnici. Ve hře byly ještě na jaře Moravské Budějovice, ale těmi nakonec prezident pouze projel.

Ratibořické kozy pana prezidenta opravdu, ale opravdu zaujaly a bylo na něm vidět, že je z farmy manželů Dobrovolných upřímně nadšen.


CARMEN
Podobně si prezident užíval i Jemnici a naopak Jemnice si užívala Václava Klause. Není divu, vždyť to byl první prezident České republiky nebo Československa, který do tohoto města zavítal. Byl ale první hlavou státu v tomto městě? Na setkání se zastupiteli na radnici kdosi připomněl, že podle legendy kdysi pobýval ve městě král Jan Lucemburský. Historici se dnes ovšem vpodstatě shodují, že ten zde nikdy nebyl.

K tomu snad ještě jedna vzpomínka. Před lety navštívil Jemnici Miloš Zeman (tehdy předseda vlády) a někdo z davu mu připomněl, že je první politik po Hitlerovi, který Jemnici navštívil. Vypadá to, že Jemnice je mimo zájem českých politiků. I proto si Jemnice prezidentskou návštěvu tak užívala a prezident ji odměnil tím, že tu pobyl nejdéle. „Vysočina je kraj, který funguje a nelze mu snad ani nic vytknout,“ řekl na krátké tiskové konferenci Václav Klaus. Věřme jen, že to nebyla pouze zdvořilostní fráze.

Více o návštěvě prezidenta na Třebíčsku najdete na dalších místech v Horáckých novinách a ve fotogalerii na www.horackenoviny.com.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk