Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Lupič z banky unikal čtyři roky. Teď ho dostala policie

03.10.2013

Třebíč - Kriminalistům Kraje Vysočina se podařilo v těchto dnech objasnit čtyři roky staré loupežné přepadení pobočky ČSOB v Třebíči na Karlově náměstí. K přepadení došlo 25. února 2009 kolem půl třetí odpoledne. Do banky tehdy vešel maskovaný muž a vytáhl zbraň, kterou namířil na zaměstnance banky a ostrahu a pod pohrůžkou použití zbraně si vynutil vydání finanční hotovosti ve výši 653 000 korun.


„Pachatele se kriminalistům obvodního ředitelství Praha I podařilo zadržet ve spolupráci s kolegy z Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina uplynulý týden v Praze. Jedná se o sedmadvacetiletého muže s trvalým pobytem v obci na Třebíčsku, který v současné době pobýval v Praze,“ prozradila tisková mluvčí jihlavských kriminalistů Dana Čírtková.

„Vzhledem k tomu, že se pachatel dopustil několika trestných činů a nejzávažnějšího skutku se dopustil na území Kraje Vysočina, je na Krajském ředitelství policie Kraje Vysočina vedeno společné trestní řízení,“ konstatoval náměstek ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina Pavel Peňáz.

Kriminalisté zahájili trestní stíhání a pachatele v pátek 27. září „obvinili z trestného činu loupeže podle trestního zákona účinného do 31. prosince 2009 a ze zvlášť závažného zločinu loupeže podle v současné době platného trestního zákoníku. Státní zástupce vyhověl podnětu vyšetřovatele a podal návrh na jeho vazební stíhání. Soudce Okresního soudu v Jihlavě návrhu vyhověl. Obviněný muž byl eskortován do vazební věznice v Brně. Za čtyři spáchaná loupežná přepadení peněžních ústavů, která spáchal na Vysočině a v Praze mu hrozí trest odnětí svobody v trvání pěti až dvanácti let,“ uvedla Dana Čírtková.

Po stopách tohoto zločince pátrali na základě operativní činnosti a důkladného vyhodnocování všech poznatků z místa činu a vyhodnocení kamerových záběrů bank nejen kriminalisté z Vysočiny, ale také jejich kolegové z Obvodního ředitelství Praha I. Zadržený muž má totiž na svědomí kromě přepadení třebíčské banky ještě tři další loupežná přepadení bankovních domů v Praze. Všechny čtyři loupeže spáchal podobným způsobem a při všech hrozil použitím střelné zbraně. „Díky velice profesionální práci našich kriminalistů a kolegů z Obvodního ředitelství Praha I, se i po tak dlouhé době od přepadení podařilo vytipovat podezřelého muže a ve vzájemné spolupráci ho zadržet. Jak se ukázalo, tak má na svědomí i další loupeže,“ prozradil Pavel Peňáz.

K prvnímu pražskému přepadení došlo 27. listopadu roku 2009, kdy přepadl pobočku banky v Praze 9. I tehdy měl s sebou zbraň a na obsluze pokladny si vynutil vydání několika stovek tisíc korun. K další loupeži si vybral 27. září roku 2010, kdy kolem deváté hodiny ráno přepadl pobočku banky v Praze 9. I zde vytáhl zbraň a domáhal se vydání peněz. Pokladní ve strachu o svůj život lupiči vydala na pokladní přepážce částku ve výši několika set tisíc korun. K poslednímu přepadení peněžního ústavu v Praze si lupič vybral 7. srpen letošního roku a krátce po poledni vešel maskovaný do pobočky banky v Praze 7. I v tomto případě použil k výhrůžkám zbraň a domáhal se vydání finanční hotovosti. Pokladní lupiči vydala několik desítek tisíc korun. „Pachatel se ke svým činům zcela doznal. Vyšetřovatelům uvedl, že měl dluhy, a proto potřeboval peníze, které se rozhodl opatřit loupežnými přepadeními,“ dodala policejní mluvčí.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk