Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Malé obce se asi vodovodů a kanálů nedočkají

05.04.2015

MORAVSKÉ BUDĚJOVICE - O tom, že bývalý třebíčský starosta Pavel Heřman přijde o svůj post ve Svazku obcí Vodovody a kanalizace jsme vás již informovali. Na valné hromadě, která se koná už v pátek 10. dubna, by jej měl nahradit současný třebíčský starosta Pavel Janata. Ten se minulý týden sešel se současným místopředsedou představenstva moravskobudějovickým starostou Vlastimilem Bařinkou.


„Setkali jsme se proto, abychom si o situaci ve svazku popovídali a seznámili se navzájem se svými názory,“ prozradil Vlastimil Bařinka, který je již delší dobu silným kritikem poměrů ve svazku obcí.

Nové vedení se bude volit v pátek na volné hromadě a Pavel Janata nemusí být jedinou změnou. Představenstvo má dnes osm členů, což je velmi nepraktické. Valná hromada se bude tedy rozhodovat mezi sedmi či devíti členy. Pavel Janata je též vážným kandidátem na předsedu představenstva. „Starosta Janata nabízí bližší spolupráci s představenstvem,“ uvedl Bařinka, který výsledek společného jednání považuje za velmi pozitivní.

Vlastimil Bařinka Pavla Janatu také seznámil se svojí tezí, že svazek nadále nemůže podporovat ekonomicky nevýhodné projekty. Krátce řečeno, že pokud daný projekt nebude mít zajištěn dostatečně vysoký odběr, nevydělá na sebe. A to znamená jen jedno – další zdražování pitné vody. A současná cena už je pro koncové odběratele těžko přijatelná. Svazek vždy prosazoval solidárnost, tak doba už je dávno pryč,“ konstatoval Bařinka.

Podle moravskobudějovického starosty je nutné, aby byl každý plánovaný projekt nejprve ekonomicky posouzen. Každá obec, která bude chtít nový vodovod nebo kanalizaci, bude muset podpisy doložit, že se všichni obyvatelé připojí. Ale to není vše, navíc bude muset garantovat odběry. V případě, že nebudou splněny, tak je bude muset obec doplatit ze svého rozpočtu. „Bude to na politice jednotlivých starostů,“ doplnil Bařinka.

Pro malé obce toto řešení ovšem znamená velký problém, protože stát po nich chce především vypouštět do vodních toků vyčištěnou vodu. Malá obec si však nikdy nesáhne na takové peníze, aby požadovanou infrastrukturu vybudovala. „Pokud stát něco po obcích chce, musí to taky zaplatit,“ říká Vlastimil Bařinka.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk