Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Malovaný dům nemohli podříznout, museli na něj jít s akupunkturou

16.05.2013

Třebíč - Stavebnictví, to je nikdy nekončící boj s vodou. Přesvědčit se o tom mohou všichni, kdo v těchto dnech procházejí Hasskovou ulicí v Třebíči kolem Malovaného domu. Vzlínající voda v předchozích letech poškodila fasádu historické budovy natolik, že ji bylo nutné do výšky půldruhého metru nad zemí oklepat a odkryté základy domu izolovat proti vzlínající vlhkosti.


Metodu podřezání ani podbourání vlhkého zdiva a vrážení nerezavých plechů nebylo možné u domu se silnými zdmi postaveného v prudkém svahu použít. Navíc je to památkově chráněný objekt, který si vyžaduje jemnější zacházení.

Proto museli stavbaři zvolit jiný způsob boje, chemickou injektáž. Do základů domu šikmo hustě vedle sebe navrtali otvory, do nich zašroubovali mohutné duté jehly (na pěti metrech jich bylo padesát). A kompresorem pak pod velkým tlakem vhání trubičkami do zdiva speciální roztok. „Ten roztok má ty vlastnosti, že proroste do stávající struktury zdiva a ucpe tam ty malé kapiláry, kterými by mohla vzlínat voda. Pak se na zeď nanese ještě hydroizolační stěrka do určité výšky a přiloží nopová izolace. Čili, vše směřuje k tomu, aby nedocházelo k zavlhání zdiva odspodu. Podřezávání domů je sice krásná věc, ale je i děsně drahé, to by bylo dražší než celý Malovaný dům,“ řekl s nadsázkou ing. Josef Dvořák z firmy Tomi, která další etapu stavebních úprav Malovaného domu provádí. S jejich ukončením se počítá k 28. červnu letošního roku.

(DZJN)

Autor: (DZJN)
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk