Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Markovku začnou napouštět v březnu

11.12.2019

KOŽICHOVICE (ap) - Rekonstrukce vodní nádrže Markovka v Kožichovicích je u konce. Dokončily ji minulý týden Lesy České republiky coby správci drobných vodních toků v zemi. Obnova vodního díla stála 36,7 milionů korun. Nádrž začnou napouštět v březnu příštího roku.


Rekonstrukce Markovky začala předáním stavby dodavatelské firmě v říjnu loňského roku. Stavbaři obnovili poškozený vtokový a výpustný objekt a bezpečnostní přeliv. Největší náklady, tedy čtrnáct milionů korun, si vyžádala právě rekonstrukce bezpečnostního přelivu, deset milionů pak obnova vtokového objektu. Markovka tak dostala nový požerák, což je typ vypouštěcího zařízení rybníka. Jde o svislou šachtu, umístěnou v blízkosti hráze. Voda přepadá v horní části přes dlužovou stěnu na dno šachty, odkud odtéká výpustným potrubím. Z retenčního prostoru firma odtěžila asi dva tisíce metrů krychlových nánosů.

„S napouštěním začneme na jaře, předpokládám, že by se do dvou let měla nádrž s objemem zadržené vody, dosahujícím 618 tisíc kubických metrů, naplnit,“ uvedl Pavel Hopjan, vedoucí správy toků pro oblast povodí Dyje z Lesů ČR. Pokračování na straně 2.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk