Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

MASOpust je za námi, začal půst

02.03.2020

TŘEBÍČ (mach) - Masopustní veselí je minulostí. Až do Velikonoc nás čeká doba postní, která začala Popeleční středou (letos 26. února). V ulicích Třebíče byly během úterního dopoledne k vidění děti ze ZŠ Otevřmysl. Poslední den masopustního období využily k obchůzce provozoven, kance- láří a domácností, aby lidem připomněly tradice našich předků.


Masopust sice není církevní svátek, ale byl zařazen do církevního kalendáře, takže jeho termín se určuje podle Velikonoc. Odehrává se před Popeleční středou, která zahajuje předvelikonoční postní období. I když se pod názvem masopust skrývá celé období od Tří králů až do začátku postní doby, kdy nastalo jeho vyvrcholení, jímž toto období končí, je ve třech dnech před prvním postním dnem zvaným Popeleční (též škaredá středa). Při pomyšlení, že již zakrátko nastane dlouhý předvelikonoční půst, si každý dopřál do sytosti bujarého veselí, zpěvu, tance a pochopitelně i jídla a pití. Ne nadarmo se v tento čas odehrávalo nejvíce zabíjaček. Tak jako proti všem podobným svátkům s tancem, množství jídla, pití a přemírou bujnosti, vystupovala katolická církev i proti masopustu. Zákazy však byly zbytečné a ani středověké pokusy přemístit alespoň část oslav do kostelů a klášterů se nezdařily.

Mezi masopustní zvyklosti patří především obchůzky. Ty se prokazatelně dodržují od poloviny 19. století, ale tradice je mnohem starší. Některé záznamy v kronikách dokazují, že masopust se slavil už v době o několik století dříve. Masopustní obchůzky nikdo neorganizoval, jednalo se o spontánní záležitost obyvatel. Podoba masek a jejich funkce je jedinečná. Masopust se dnes koná většinou o víkendu před Popeleční středou. Z historie tohoto lidového veselí mají speciální význam také masopustní neděle (49 dní před Božím hodem velikonočním) a masopustní úterý (47 dní před Božím hodem velikonočním). Právě masopustní úterý je posledním dnem pro veškeré bujaré oslavy, před zahájením půstu. Toho využily paní učitelky ze Základní školy Otevřmysl a vyrazily v maskách společně s dětmi do ulic města. Lidem, které cestou potkávaly, věnovaly papírové kytičky. „Nezapomeňte, že postní doba je mimo jiné také vhodným obdobím, kdy se můžete zbavit jakýchkoliv zlozvyků. Můžete na čtyřicet dnů třeba odložit mobilní telefon, přestat pít alkohol nebo kouřit,“ podotkla učitelka a spoluzakladatelka spolku Otevř- mysl Vendula Jašková, při návštěvě redakce Horáckých novin.

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk