Horácké novinyVychází každý týden v úterý a v pátek. Objednávka předplatného
K dobré kávě patří dobrá nálada.
(foto: Jan Uher)

Mějte s námi trpělivost, teprve se to učíme

06.06.2011

K létu patří dobrá káva, u Vrátek vaří opravdu znamenitou

Třebíč - Občanské sdružení Vrátka netřeba v Třebíči představovat. Provozuje tři trafiky, květinářství a bazar s obnošeným šatstvem. A v současné době otevírá kavárničku. Ve všech provozovnách jsou jako doplněk a jakýsi bonus nabízeny výrobky z chráněných dílen.


CARMEN
Tato zařízení fungují jako cvičná pracoviště pro hendikepované spoluobčany. Pracovní zkušenosti v nich získávají ti, kterým se pro jejich postižení na normálním trhu práce nepodařilo uchytit. V současné době, kdy je to obtížné i pro zdravé, je činnost podobných sdružení více než záslužná. Pracovní zkušenosti, návyky a dovednosti v tomto sdružení získává již na 45 lidí. A to je zajisté úctyhodný výkon!

Spousty práce

O záměru sdružení vybudovat v opuštěných, ale atraktivních prostorách na ulici Leopolda Pokorného v Zámostí kavárnu, jsme již informovali v zimě. To však bylo na místě staveniště. Proměnit prostory v útulnou kavárničku znamenalo spoustu práce, kdy na hodiny nikdo ze sdružení nehleděl. Náklady na vybavení z devadesáti procent pokryl pracovní úřad a místo zde našlo sedm jeho klientů se zdravotním postižením. Zbytek finančních prostředků muselo sdružení dodat samo.

Kavárna byla připravena již na jaře, ale vytopit staré tlusté zdi není jen tak. A protože ekonomika je neúprosná, čekalo se na sluníčko. To již ze starých zdí vytáhlo letitý chlad a prostory provoněla kvalitní káva. Zaměstnanci ale nezaháleli a zaučovali se na kávovarech, učili se péci, zkoušeli si práci s pokladnou a absolvovali zácvik v jiných provozovnách sdružení, aby se procvičili v komunikaci s lidmi.

Nebuďte netrpěliví

Na vstupních dveřích je pod otevírací dobou, která je od 8.00 do 16.00 hodin, vyjádřeno přání personálu: „Teprve se to učíme!“ Toto přání je ale vlastně motto této kavárny, protože jak jsme již uvedli, jedná se o cvičné pracoviš-tě, kde se hendikepovaní učí, jak na to.

Podobná zařízení fungují všude v civilizovaném světě a jsou velmi oblíbená, a to jak turisty, kteří ho objeví víceméně náhodou, tak domácími. Pro ty se může stát místem, kam si pravidelně chodí na snídani nebo svačinku. To, že obsluha nemusí být sterilně dokonalá a k zákazníkovi má často takřka familiární vztah, je bráno jako milé zpestření.

Přesně to je také cílem této kavárny. Kromě kávy si zde již nyní můžete dát několik druhů pečiva, které pro vás personál upekl. Zde se však překvapení bát nemusíte, protože je pečou pod dozorem absolventky hotelové školy, pro kterou je pečení i velkým koníčkem. My jsme ochutnali štrúdl s mandlemi a byl výborný.

Každá mincemá dvě strany

Nabídka v podstatě domácího pečiva je další specialitou této kavárny. Přizpůsobovat se bude nabídce dozrávajícího ovoce. Podobně jako v případě Bazárku u zebry máte možnost donést sem svoje přebytky. Místo šatstva však musíte přinést ovoce! Pak již se můžeme těšit, jaké pochutiny nám cukráři z Vrátek připraví.

Další specialitou bude v brzké době cukroví z židovské kuchyně. Nesmlsnou si akorát ortodoxní židé, neboť nebude košer.

Proklamovaným cílem podobných zařízení je spokojený zákazník. Zde je ještě jeden. Zacvičený a pro život připravený klient. Pomoci jim můžeme my, zákazníci, kteří personál obdaříme úsměvem a mávneme rukou nad případnými nedokonalostmi. Po celý den je však v kavárně připravena služba, která vyřeší případný zádrhel. Té také můžete sdělit své připomínky, které vás k provozu napadnou. Budou vám za ně vděčni, protože služby hodlají neustále vylepšovat.

Žádaným vylepšením je zázemí pro maminky s malými dětmi. Podmínky pro to jsou. Součástí objektu je chladivý prostorný průjezd s kamennou dlažbou, vedoucí na malý dvoreček. V jednání je vybudování dětského pískoviště s několika houpadly.

Zatím cvičně

Cvičný provoz bude trvat až do 28. června. Od toho ostrého se odlišuje pouze zkrácenou otevírací dobou. Ta bude prodloužena až do 18. hodiny a otevřeno bude i o víkendech.

Třebíč tak má tedy o kavárnu víc a je jen na ní, jak si své zákazníky nakloní a udrží. My zákazníci se necháme rádi rozmazlovat. Vzhledem k povaze provozovny však musíme být i značně tolerantní. Naši hendikepovaní si to přece zaslouží.

Autor: Jan Uher
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk