Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Městem kouleli zeměkouli

15.05.2017

Moravské Budějovice (ap) - Obří nafukovací zeměkoule, valící se Moravskými Budějovicemi byla v pátek „maskotem“ neobvyklé párty dětí, přesněji jedinečného každoročního setkání žáků a učitelů, zapojených do mezinárodního programu GLOBE.


Již 20. ročník GLOBE GAMES pořádala 11. - 14. května Základní škola TGM Moravské Budějovice. Do města dorazili i zástupci 30 českých a slovenských škol a také jedna škola z Belgie. GLOBE Games se zúčastnili žáci a učitelé, kteří v průběhu roku realizují nejrůznější projekty, zaměřené na poznávání a zlepšování životního prostředí.

Letošní GLOBE Games se odehrával v duchu hledání kořenů, zkoumání historických proměn krajiny a našeho vztahu ke krajině a k domovu. V pátek 12. května se v učebnách ZŠ TGM uskutečnila Studentská badatelská konference, na níž žáci představili své nejlepší badatelské projekty. Na ni navázal Festival pro veřejnost a ekotrh na nádvoří v Zámeckých konírnách.

Předělem mezi dopolední konferencí a odpoledním festivalem byl oblíbený happening koulení obří nafukovací zeměkoule, symbolu programu GLOBE. Průvod účastníků za doprovodu živé muziky a alegorických postav valil zeměkouli středem města přímo k branám zámku.

Sobota 13. května byla věnována terénní hře v přírodě mezi lesy, poli, loukami a rybníkem Hrachovcem, kde žáci ve smíšených týmech řešili prakticky zaměřené badatelské úkoly a hledali tajemný „poklad“. Na šest kilo- metrů dlouhé trase bádali nad změnami v krajině, zkoumali půdu nebo měřili parametry čistoty ovzduší a vody. Souběžně probíhal specializovaný program pro učitele a ředitele, zaměřený na sdílení zkušeností z praxe programu GLOBE na základních a středních školách.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk