Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Mizerné silnice, málo autobusových spojů a žádný vlak,

20.02.2011

Jemnice - Doprava v Jemnici, ve městě, které od ledna tohoto roku přišlo o vlakové spojení, to je opravdu výbušné téma. Proto není divu, že na veřejnou schůzku s náměstkem hejtmana pro oblast dopravy Liborem Jouklem přišlo do zasedací místnosti jemnického městského úřadu v úterý 15. února debatovat asi padesát lidí. Sál byl plný, dostavili se i starostové okolních obcí, kteří vnímají problém dopravní obslužnosti nebo spíš neobslužnosti mnohdy ještě citlivěji než spádové město.


Joukl se dočkal kritiky nízkého počtu autobusových spojů a hlavě jejich absence o víkendu. Připomněl ale, že se počty autobusových spojů redukují v celém kraji. „Sám jsem zakázal sáhnout na Jemnicko, tady už se toho zrušilo dost. I kdyby tady jezdil autobus prázdný, tak tady bude jezdit dál,“ vzkázal Joukl Jemnickým. Zazněl i slib, že pokud se najde někdo, kdo bude na Jemnicku spravovat železnici a provozovat vlakové spoje, kraj bude na vlakovou dopravu znovu přispívat. Jedná se o částku 60 korun na vlakokilometr.

Obyvatele trápí mizerná kvalita silnic. „Vozovka ve Velké bráně se dělala loni. Dělal se kompletně nový povrch, dneska už je na několika místech rozebraný a bude tam díra. To je katastrofa, a ne kvalitní práce,“ zhodnotil starosta Jemnice Miloslav Nevěčný krajskou silnici, kterou mají místní tak říkajíc přímo pod nosem. Upozorněno bylo i na tristní stav silnice z Bačkovic do Lovčovic, která je v majetku kraje. Na přetřes se dostal také moravskobudějovický obchvat. Proč? Kvůli jeho budování, respektive kvůli těžkým autům, která na stavbu dopravovala materiál, jsou teď kilometry a kilometry silnic na Jemnicku v zoufalém stavu. „Mezi Jemnicí a Budějovicemi, hlavě od Třebelovic dál a v jednom směru, jsou utrhané krajnice. Ať už předjíždíte, nebo se vyhýbáte, najednou vjedete do díry. Je to prostě velice nebezpečný úsek,“ popsal silnici jemnický starosta Nevěčný.

Část dotazů na úterní diskusi byla věcná a náměstek na ně také konkrétně a věcně odpovídal. Jiné výstupy se zvrhly v plamenné obviňování a nepříliš logickou obhajobu. Co ale musí každého občana zvednout ze židle, ať už na ní sedí v Jemnici nebo kdekoli jinde, je nářek jeho voleného zástupce, že největší chybu kraj dělá, když s lidmi o něčem jedná, má to prostě nařídit, a hotovo. „Jsme jediný kraj, který s obcemi šel jednat, všude jinde z toho měli strach, tak starosty postavili před hotovou věc. Proto my si tady v kraji tak často nabíháme, protože se snažíme jednat na férovku,“ neodpustil si Joukl poznámku k diskusi o rušení vlaků. A vzápětí připomněl i současné protesty proti rušení gymnázií a slučování škol. „V roce 2005 přijelo vedení kraje, řeklo rušíme zemědělku, nazdar. Týden se okolo toho psalo v novinách a pak byl klid, ale my se o tom snažíme jednat.“

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk