Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Množí se nálezy injekčních stříkaček

03.09.2015

TŘEBÍČ (red) - Poslední dobou se v Třebíči množí nálezy injekčních stříkaček, tzv. inzulinek, a to hlavně v parcích, na pískovištích, nebo dokonce přímo na dětských hřištích, kde si hrají děti. Jen šťastnou shodou náhod zatím nedošlo k žádnému zranění.


„V rozhovorech, které vedeme s našimi klienty, se dozvídáme, že podobné chování odsuzují. Tedy aspoň ti, co mají na své užívání náhled, chovají se zodpovědně a použité stříkačky si k nám chodí měnit za čisté. Podle jejich slov jsou tyto nálezy většinou důsledkem neopatrnosti uživatelů, ne schválnost. Je ovšem otázkou, co tito lidé, většinou dospělého věku, dělají na dětských hřištích. Toto chování vnímáme i my jako neomluvitelné a opakovaně o tom s klienty hovoříme,“ říká koordinátor K-centra Noe Ivo Vítek.

Co dělat, pokud se dítě nebo dospělý poraní o pohozenou jehlu? „Na prvním místě je důležité nepodlehnout panice a zachovat klidnou hlavu. Je dobré nechat ranku volně krvácet, tím se odplaví viry a mikroby. Poté místo poranění důkladně omyjte a vydezinfikujte,“ radí Vítek. Viry přenosných infekčních onemocnění jako jsou HIV či žloutenky B, C, jsou extrémně citlivé na vyschnutí, teplo, chlad a sluneční svit, takže na odhozené použité injekční stříkačce vydrží aktivní pouze několik minut. Riziko nákazy při náhodném poranění o jehlu je tedy velmi malé, nicméně přesto existuje. „Proto neprodleně vyhledejte lékaře, vše mu řekněte a nechte si odebrat krev, aby se zjistilo, jaké protilátky máte a v jakém množství. Pokud byste se opravdu nakazili, dostanete protivirovou léčbu. Ta je vysoce účinná. Mnohem rizikovější (pro nákazu žloutenkou typu B) jsou tetovací salony, manikúry, pedikúry a používání společných zubních kartáčků a žiletek,“ dodává Ivo Vítek.

Sběr infekčního materiálu je jednou z Harm reduction služeb (snižování rizik) K – centra Noe. Proto neváhejte při nálezu kontaktovat Městskou policii na čísle 156 nebo proškolené pracovníky zmíněného zařízení na tel. 776 158 489. Mimo otevírací dobu K – centra Noe stačí zanechat krátkou SMS zprávu o místě výskytu. „Jako prevenci doporučujeme poučit děti o tom, že na nalezenou stříkačku nesmí sahat, ale oznámit její nález někomu dospělému,“ doplnil Vítek.

Autor: red
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk