Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Vlajka zavlála i v Moravských Budějovicích.
(foto: Petr Chňoupek)

Morava zvedla po letech hlavu

09.07.2010

Třebíčsko - Na třiasemdesáti radnicích a na sídle Jihomoravského kraje zavlála v pondělí 5. července moravská vlajka. Připojila se i čtyři města z Třebíčska - Jaroměřice nad Rokytnou, Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou a Třebíč.

S iniciativou přišla Moravská národní obec (MNO), kterou výrazně podpořilo město Břeclav. To se s výzvou na vyvěšení vlajky obrátilo na další moravské radnice. Vlajka vlála na radnicích v den, kdy slavíme příchod věrozvěstů Cyrila a Metoděje.


Z Čech přicházejí varování, že celá akce jen vyvolává národnostní vášně. Svědky něčeho podobného jsme byli i na posledním zasedání třebíčského zastupitelstva, kde vyvěšení moravské vlajky na radnici napadl zastupitel Daneš Burket. Ten na adresu Moravské národní obce řekl: „Je to, v uvozovkách, separatistická organizace, byť se to snaží skrývat.“

Podobné argumenty vnímají i další města na Moravě. „Vždycky něco takového přichází z Prahy, a to když se snažíme vrátit k nějakým moravským kořenům. Já to považuji za rány pod pás,“ řekl starosta Břeclavi Dymo Piškula.

„Celá akce splnila svůj účel, a to nad naše odčekávání. Nečekali jsme takový ohlas u starostů, místostarostů a zastupitelů moravských měst a obcí,“ konstatoval místopředseda MNO Vladimír Novotný a dodal, že příští rok 5. července se bude akce opakovat.

Moravská státnost byla násilně uťata v roce 1949, kdy nová komunistická vláda zrušila zemské zřízení a nahradila ho zřízením krajským. O obnově zemského zřízení se živě diskutovalo i na počátku devadesátých let minulého století. Ani tehdy ovšem samosprávné požadavky Moravy nebyly vyslyšeny a moravské území bylo rozbito na čistě moravské kraje Olomoucký, Zlínský a Jihomoravský a na Moravskoslezský (část Moravy a část Slezka) a na českomoravský hybrid, tedy kraj Vysočina.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk