Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Moravská zástava zavlaje

07.05.2010

Moravské Budějovice - Už více než třicet měst a obcí se připojilo k výzvě Moravské národní obce, mezi nimi i Moravské Budějovice. Výzva apeluje na radnice, aby 5. července na svátek sv. Cyrila a Metoděje vedle české státní vlajky vyvěsily i moravskou národní vlajku.


„Jde o svátek našich věrozvěstů, to je dostatečný důvod k vyvěšení vlajky,“ uvedl starosta Moravských Budějovic Vlastimil Bařinka. Podle jeho slov byl názor rady jednoznačný a nikdo nebyl proti.

Co na to starostové

„Výzvu jsme dostali a já ji osobně vítám,“ konstatoval starosta Náměště nad Oslavou Vladimír Měrka s tím, že celou věc projedná rada. „Doufám, že se připojíme. Zastupitelstvo nakonec vyvěšení vlajky schválilo, ale s podmínkou, že městu vlajku někdo koupí. Na facebooku už se objevila výzva, aby se ozval někdo, kdy by vlajku zafinancoval.

V jiných městech o výzvě Moravské národní obce nemají ponětí. „O žádné takové výzvě nevím, uvedenou vlajku také nemáme,“ řekl krátce starosta Velkého Meziříčí František Bradáč. Podobně reagoval i starosta Jemnice Miloslav Nevěčný: „Do dnešního dne jsme žádnou podobnou výzvu neobdrželi. Toto datum vedeme jako státní svátek a vyvěšujeme českou státní vlajku. Tak to bude i letos.“ Žádnou výzvu na stůl zatím nedostal ani starosta Hrotovic Antonín Mlynář.

„Výzvu jsme možná obdrželi a možná také ne, nic takového si nevybavuji. Pro mě osobně to není zajímavé téma,“ konstatoval třebíčský starosta Ivo Uher. A pokračoval: „Češi a Moravané (případně Slezané) se od sebe nijak výrazně geneticky neliší. Jazyk mají také stejný, a to češtinu. Někde jsem se dočetl, že náš národ je geneticky slovanský asi jen z dvaceti procent. Myslím si, že tato témata byla aktuální v první polovině devadesátých let minulého století a dnes jsou již dos-ti zapadaná prachem. Já sám se cítím být Moravákem, a to mi v podstatě stačí. Cokoliv na způsob např. německého modelu, tzn. spolkové země, by znamenalo další zvýšené náklady - každá země by musela mít svůj parlament atd. Konkrétně kraj Vysočina by jistě musel být zrušen a rozdělen, protože jeho současná podoba je českomoravská. A to jsou další náklady. Jsem přesvědčen, že naše země má prioritnější a naléhavější problémy, než je autonomizace. Probereme to na radě města, přičemž můj momentální postoj k této věci je neutrální až lhostejný. A hlavně, nejdřív si potřebuji výzvu přečíst, abych věděl, o co organizátorům výzvy vlastně jde.“

Žádný nacionalismus

„Tato iniciativa si klade za cíl obnovu užívání historických symbolů a barev Moravy, přispět k oživení zájmu především mladých obyvatel Moravy o poznání dějin území, na kterém žijí,“ vysvětlil záměry Moravské národní obce její předseda Jaroslav Krábek. „Jde o zachování kultury a tradic Moravy jako historické země. Zásadně odmítáme extrémní nacionalismus a jakékoliv formy radikalismu.“

Jako první se k iniciativě připojila už v polovině ledna Břeclav. „Domníváme se, že vyvěšení tradiční moravské vlajky přispěje k rozšíření povědomí občanů našich moravských měst o tradičních symbolech země, ve které žijeme,“ prozradil tajemník Městského úřadu v Břeclavi Dalibor Neděla. Jak už bylo řečeno, k iniciativě se zatím připojilo více než třicet měst a obcí. Nejvíce jich najdete na Boskovicku a Uničovsku. „Moravskou vlajku vnímám jako symbol, jako symbol sounáležitosti s určitým regionem a jeho historií, jako symbol přihlášení se k historické identitě. Je správné si připomínat své kořeny,“ podotkl starosta Ivančic Vojtěch Adam.

Morava jako Tibet?

Iniciativa se dostala už i na facebook, kde vznikla skupina Chcu, aby na moji radnici vlála moravská vlajka, která má už více než dvanáct stovek fanoušků. O akci se také živě píše na řadě blogů. „Zatímco vlajku země tisíce kilometrů vzdálené (Tibet ? pozn. aut.) vídáme vlát pravidelně jeden den v roce, u vlastního prahu se musíme vlajky Moravy taktéž na jeden den doprošovat. Proč?“ ptá se na jednom z nich Martin Višňa z Olomoucka.

Moravská zemská vlajka: Vlajka Moravy, schválená zemským sněmem roku 1848, je obdélníkového tvaru s poměry délky a šířky 3:2 se dvěma stejně širokými vodorovnými pruhy. Horní pruh byl žlutý a dolní červený. Barvy vlajky byly odvozeny ze zlatočervené varianty šachování moravské orlice. Oficiálně se používala do konce první světové války, a to především moravskými Němci. Československá republika pak používání zemských vlajek zrušila. Paradoxem je, že jediným městem, kde vlajka Moravy vlaje po celý rok, je Praha. Vlajka Moravy a vlajka Prahy jsou barvami, uspořádáním i poměrem stran zcela totožné.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk