Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Otevření obchvatu Moravských Budějovic si nenechali ujít starosta města Vlastimil Bařinka, náměstek hejtmana Libor Joukl a řediteleka ŘSD Jihlava Marie Tesařová (uprostřed mezi oběma pány).
(foto: Petr Chňoupek)

Moravské Budějovice se konečně dočkaly

29.10.2010

Moravské Budějovice - Hodiny na kostele sv. Jiljí v Moravských Budějovicích právě odbily čtvrt na jedenáct. Možná, že právě toto zazvonění bylo jedním z nejdůležitějších v dlouhé historii města. Právě v tu chvíli byla totiž slavnostně přestřižena páska na novém obchvatu města. Ještě týž den začaly po obchvatu proudit stovky automobilů.


Ve městě samotném si lidé oddechli. Drtivá většina dopravy se nyní centru Moravských Budějovic vyhne. V posledních letech byl už stav především na Havlíčkově ulici a na náměstí neudržitelný.

Je pravda, že tak zcela se kamionů Moravské Budějovice nezbaví. Při cestě ze Znojma na Třebíč a z Jihlavy na Třebíč budou muset řidiči i nadále projíždět centrem města. Jak jsme se dozvěděli na radnici, nebudou moci sjíždět kamiony ve směru od Znojma u Lažínek, ale až na sjezdu u Jackova a na Třebíč budou muset projet po Havlíčkově ulici. Zcela se tak vyhnou náměstí.

Obchvat města má i jedno nej. Je na něm totiž nejdelší silniční most na Vysočině. Až do středy tento primát držel dálniční most přes údolí Oslavy ve Velkém Meziříčí, který má délku 425 metrů. Most přes Rokytku u Moravských Budějovic je o rovných padesát metrů delší. Místy se nad terénem tyčí až do výšky devíti metrů.

Stavba sama trvala necelých třicet měsíců. Původní termín ukončení měl být až v roce 2011, ale při poklepání na základní kámen tehdy investor, Ředitelství silnic a dálnic, ústy svého tehdejšího generálního ředitele Brunclíka slíbil, že stavba bude dokončena v říjnu 2010. Jak řekl, tak se i stalo. Na obchvatu se začalo ve středu jezdit, přestože ještě není všechno úplně hotovo. Na dodělávky je pak stanoven termín 28. února 2011.

Stavba zhruba šestikilometrového obchvatu, který začíná u Litohoře a na původní silnici I/38 se vrací za Lažínkami, stála jednu miliardu a tři sta milionů korun k tomu. Pětaosmdesát procent z této částky přiteklo z fondů Evropské unie.

Na slavnostím přestřižení pásky nechyběl samozřejmě současný starosta Vlastimil Bařinka, ale jednou z hlavních postav byl především minulý starosta Moravských Budějovic Jan Nekula. Právě v době, kdy byl on na radnici, rozjela se celá příprava stavby. Měnil se územní plán, vykupovaly se pozemky?

Jak už bylo řečeno, město by nyní potřebovalo ještě propojit silnici I/38 se silnicí II/152, tedy vytlačit z města dopravu, která míří od Znojma na Třebíč. Jde o úsek dlouhý dva a půl kilometru. Jednat o tomto úseku musí město s krajem, který by měl být investorem. Ovšem v současné době škrtů a šetření jde bohužel spíše o pouhou vizi než realitu blízké budoucnosti.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk