Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Pavel Čírtek a jeho moravskobudějovická tematika.
(foto: Vendula Krausová)

Moravskobudějovické zámecké konírny patří fotografům

15.11.2010

Moravské Budějovice - Zámecké konírny hostí od soboty 13. listopadu už čtvrtý ročník výstavy fotofandů. Tentokrát jsou k vidění fotografie třinácti autorů, kteří se prezentují více méně tématicky ucelenými celky.


K vidění je mistrovská řemeslnost, humor, originalita a invence, i když ne vždy. Zatímco Londýn Luboše Janouška, byť zachycuje dnes už klasické turistické atrakce, jako je vyhlídkové londýnské oko nebo mrakodrap zajišťovny Swiss Re přezdívaný okurka, nabízí pohled opravdu nevšední. Andrejkovičova zamřížovaná branka s břečťanem, která uzavírá valy hradu Sádku, je sice líbivá, ale nic nového neříkající kompozice, kterou má ve své sbírce snad každý amatérský fotograf Třebíčska a ne jen on.

Pod heslem NEPAL (Never ending peace and love ? nikdy nekončící mír a láska) představuje své fotografie úchvatného kousku Země Pavel Svoboda. Podobně přitažlivé jsou snímky skotské krajiny fotografa Jiřího Prokopa.

Byli jste někdy u čápů doma, v hnízdě? Tak nejen takové zážitky vám umí zprostředkovat fotograf Martin Vonka, který se už roky zaměřuje na fotografování pro mnohé nepřístupných míst, při jejichž objevení by člověk musel překonávat hlavně sám sebe a strach z výšek. Moravskobudějovická výstava nabízí celou řadu záběrů komínů a z komínů, ale třeba také z chladicích věží elektráren. Martin Vonka patří do umělecké trojice Fabriky, která, jak členové sami říkají, vidí krásu i tam, kde se běžní lidé mohou ušklíbnout. Oni našli krásu ve starých továrních budovách, v cihelnách či lihovarech... Komíny k takovým stavbám neodmyslitelně patří.

Kromě výše uvedených fotografů se letos v zámeckých konírnách představují Antonín Antl, Petr Böhm, Karel Diviš, Jan Švanda, Jula Kertéz, Miloš Kornfeld, Lenka Bastlová a kurátor výstavy Pavel Čírtek. Výstavu můžete navštívit až do neděle 21. listopadu.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk