Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Muž, který pobodal souseda, do vězení nepůjde

26.04.2012

Jakubov - „Kriminalisté z odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina zastavili trestní stíhání pětašedesátiletého muže z Jakubova,“ konstatovala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.


Skončilo tak vyšetřování případu, ve kterém policisté loni v listopadu obvinili pachatele ze zločinu vraždy ve stadiu pokusu.

Za tento čin hrozilo muži odnětí svobody na deset až osmnáct let. „Byl to místní blázen,“ konstatoval loni starosta Jakubova Miroslav Kabelka. Muž neustále vyvolával konflikty mezi sousedy. Jeho psychický stav nasvědčoval tomu, že ve vězení neskončí. To v úterý potvrdili i kriminalisté. „Trestní stíhání bylo v souladu s trestním řádem zastaveno, neboť obviněný muž nebyl v době činu pro svoji nepříčetnost trestně odpovědný,“ uvedl k případu vyšetřovatel Petr Šváb. V průběhu vyšetřování případu kriminalisté na základě provedených znaleckých zkoumání došli k závěru, že pachatel byl v době spáchání činu nepříčetný. Z vazební věznice byl proto propuštěn a byl umístěn do ústavního léčení.

Muž se už před časem léčil v psychiatrické léčebně v Jihlavě. V rámci úsporných opatření byl ovšem propuštěn. „Kdyby ho nepustili, tak se tohle nemuselo vůbec stát,“ uvedl starosta Kabelka.

„Případ brutálního napadení se odehrál loni 9. listopadu hodinu po poledni v obci Jakubov na Třebíčsku. Útočník po předchozí hádce a fyzickém konfliktu nejprve přes okno provedl výpad nožem proti svému sousedovi, který stál v tu dobu venku před domem, a poranil ho na ruce. Poté útočník vyběhl dveřmi před dům a zde třemi ranami stejným nožem záměrně pobodal svého souseda do trupu. Sousedovi způsobil velmi vážná bodná poranění obou polovin hrudníku. Bodné rány zasáhly všechny důležité vnitřní orgány. Nožem byla poraněna také levá ruka napadeného muže. Pobodaný muž byl s těžkým zraněním transportován do nemocnice v Třebíči, kde se musel ihned podrobit operačnímu zákroku. Jen včasná a vysoce specializovaná odborná lékařská pomoc muži zachránila život,“ popsala celý případ Dana Čírtková.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk