Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Muzeum přišlo o synagogu, výstavy se přesouvají na zámek

02.05.2011

Velké Meziříčí - Muzeum ve Velkém Meziříčí přišlo o výstavní prostory v centru města, o Galerii Synagoga. Podle ředitelky muzea to ale příliš velká škoda není. Návštěvnost výstav v synagoze rok od roku klesala.


„Když jsme synagogu v roce 1995 otvírali, tak se návštěvnost držela kolem 2,5 tisíce ročně. Loni byla návštěvnost 1500 osob,“ uvádí přesná čísla ředitelka muzea Irena Tronečková. „Nemyslím si ale, že by to bylo nabídkou,“ dodává. Náplň výstav byla každý rok pestrá. Přesto byly pravidelně největším lákadlem interaktivní výstavy. Bohužel získat v současnosti takovou výstavu za malý peníz, nejlépe zadarmo, je skoro nemožné. „Zapůjčovali jsme si výstavy z Dětského muzea. Takové výstavy dělaly klidně i 1300 návštěvníků za měsíc. Poslední roky už se ale interaktivní výstavy zadarmo nenabízejí. Jedině tak výstavy s nájmem 30 tisíc za měsíc,“ vysvětluje Irena Tronečková.

Muzeum vyřešilo chybějící prostory úpravou prostor přímo ve svém sídle na meziříčském zámku. „Všechny výstavy, které jsme pro letošní rok plánovali v galerii, budou částečně v místnosti č. 1, což je druhé patro zámku, kde byla v minulosti doprovodná část k expozici pozemních komunikací,“ upřesňuje ředitelka.

Synagoga je v majetku Židovské obce Brno. Muzeum bylo pouze v pronájmu. Letošní rok židovská obec synagogu převzala, protože zde začnou sanační a odvlhčovací práce, které budou trvat dva roky.

Muzeum se do synagogy vrátí jen v případě, že se výrazně zlepší jeho finanční situace. „Bude záležet na zřizovateli muzea, tedy na městě. Provoz synagogy stál ročně zhruba 250 000 korun. Dva roky po sobě město požadovalo velmi výrazné snížení rozpočtu muzea. Odejít ze synagogy pro mě byla možnost, jak rozpočet snížit,“ přiznává ředitelka Irena Tronečková.

Výstavní sezóna začne na zámku výstavou Vysočina okem golemovým - fotografie Pavla Remara a keramika Evy Slonkové. Vernisáž se bude konat ve středu 25. května. V polovině letních prázdnin bude zahájena výstava Tanec života v knihách Jakuba Demla, výstavní rok 2011 zakončí výstava Anna Franková - Odkaz pro současnost.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk