Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Muzeum Vysočiny zve na cyklus pěti přednášek

09.02.2015

TŘEBÍČ (bas) - Celkem pětkrát se prostory Zámku Třebíč promění během února až dubna ve vzdělávací centrum. Muzeum Vysočiny Třebíč zařadilo do svého kulturního programu pro širokou veřejnost pětici zajímavých přednášek z oblasti naší historie a jejích významných osobností, adrenalinového cestování, lidové kultury a mineralogie. První návštěvníky uvítají na zámku už 17. února.


Tradiční jarní cyklus přednášek na rok 2015 navštíví vážení hosté z Třebíče, Jemnice, Velké Bíteše, Brna, Telče a z dalších míst naší republiky. Přednášky se budou konat vždy v úterý od 17.30 hodin. V první z nich se návštěvníci zámecké sedlárny setkají s Šárkou Koníčkovou z Mineralogicko-petrografického oddělení Moravského zemského muzea v Brně, která bude hovořit o drahých kamenech značících bohatství a moc, jejich výjimečnosti, vzniku, využití a zpracování.

V úterý 3. března bude následovat přednáška zaměřená na cestování po Nepálu, kterou povede David Fic z Jemnice. Publikum bude mít možnost prohlédnout si fotografie, které cestovatel během svého měsíčního pobytu v destinaci Solukhumbu (okres v Nepálu) udělal a poslechnout si vyprávění o krásách země, ležící ve střední části Himaláje, a cestě do základního tábora Mount Everest.

O dva týdny později přijede Eva Melmuková Šašecí z Historické společnosti Veritas z Telče, aby při příležitosti blížícího se 600. jubilea upálení Mistra Jana Husa tuto významnou osobnost všem náležitě připom- něla.

V pořadí čtvrtá přednáška je naplánována na 31. března. Během ní zavzpomínají hosté v Kamenném sále zámku na sběratelku lidových písní Františku Kyselkovou z Kamenice u Jihlavy. Před návštěvníky sálu vystoupí pracovníci brněnského Etnologického ústavu Akademie věd České republiky a zpěváčci a zpěvačky Národopisného souboru Bítešan z Velké Bíteše, chybět nebudou ani potomci sběratelky.

Cyklus 14. dubna zakončí slova Jaroslava Bašty z Muzea Vysočiny Třebíč, který ve své přednášce nazvané Konec druhé světové války na Třebíčsku průběh historické události na našem území příchozím osvětlí.

Autor: Bára Svobodová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk