Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Vzpomínka na Třebíčský operní festival 2009.
(foto: Jan Uher)

Na koncert v Kamenném sále si ještě počkáme půl roku

17.02.2014

TŘEBÍČ - Třebíčský zámek tyčící se nad řekou Jihlavou je přirozená dominanta města. Třebíčané na něj budou vždycky pohlížet jako na svůj zámek a nic na tom nezmění fakt, že jeho podstatná část, ve které se nachází muzeum, patří od roku 2003 Kraji Vysočina a rozhoduje se o něm v Jihlavě. Konec konců právě díky této skutečnosti se před třemi lety podařilo získat obrovskou dotaci a zcela ho zrekonstruovat.


Zakletý sál?

Tím, čím je pro Třebíč zámek, je pro zámek Kamenný sál, jehož zdi jsou zdobeny malbami erbů bývalých majitelů a čelní stěně vévodí mohutný krb. Výjimečný však není pouze jeho důstojný vzhled, ale také jeho akustika. Proto se tu odjakživa konaly koncerty vážné hudby, a to pro umělce nejen regionální. Na umělecké zážitky podtržené prostředím nelze zapomenout.

Proto také, když byl zámek před Vánocemi minulý rok otevřen, začali milovníci klasické hudby hledat, kterýže koncert otevře novou koncertní sezónu v Kamenném sále. Ale ono nic. Jako by nebyl. Kdo se o rekonstrukci zámku zajímal podrobněji, mohl se dokonce dočíst, že sál a zvláště jeho přilehlé prostory s koncerty a podobnými kulturními akcemi počítají. Pro účinkující vzniklo důstojné zázemí, které před rekonstrukcí zcela chybělo. Pro židle výtah, který umožňuje jejich transport na půdu a zpět, podle potřeby. Tak kde je chyba? Na co se čeká?

S koncerty se počítá, ale

Jak je v České republice zvykem, čeká se na lejstro, opatřené těmi správnými razítky. Naději do našich srdcí vnesl nedávno ředitel Muzea Vysočiny Třebíč Jaroslav Martínek. V rozhovoru o plánovaném programu muzea potvrdil, že s koncerty a snad i dalšími kulturními akcemi se počítá a je v tomto směru jednáno. Vydali jsme se proto na třebíčskou radnici a zeptali se místostarostky Marie Černé, která se jednání účastní. Kdy se tedy vydáme na první koncert a v čem je takový problém?

„Na první pohled to vypadá nesmyslně, ale když se nad celou věcí zamyslíte, má to svoji logiku,“ pustila se do vysvětlování paní místostarostka. „Kraj Vysočina získal na opravu zámku neuvěřitelnou částku 186 milionů korun. Projekt na jeho opravu nese název Zámek Třebíč – modernizace zámku a zpřístupnění nových expozic a v tomto projektu je velmi přesně dáno, co se může v zámku konat a co nikoli. A tudíž i v Kamenném sále. Z oněch 186 milionů přišlo 85 % z Evropské unie a to je velmi zavazující. Nedodržením pravidel by Kraj Vysočina riskoval, že bude dotaci vracet. Což by byl samozřejmě obrovský průšvih.“

Do Jihlavy se vydala delegace ve složení: Jaroslav Martínek (ředitel Muzea Vysočiny Třebíč), Jaromíra Hanáčková (MKS Třebíč) a Marie Černá (místostarostka Třebíče). Jejich protějškem byly radní kraje pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu paní Marie Kružíková a vedoucí tohoto odboru Katina Lisá. Společně na Úřadu Regionální rady hledali možnosti a podmínky, za kterých bude možné Kamenný sál využívat.

Nejen hudba

Poptávka na využití reprezentačního sálu se totiž hrne na všechny. O koncertech již byla řeč, ale v těchto prostorách se konaly i okázalejší svatby nebo slavnostní vyřazování žáků středních škol, a jistě bychom přišli ještě na další možnosti. Jenomže! Muzeum Vysočiny je především muzeum. Jeho funkce nesmí být narušena a Kamenným sálem vedou hned dvě prohlídkové trasy.

Nutno uznat, že nikdo z jednajících se k představám o vy- užívání nepostavil zamítavě nebo nechápavě. Naopak. Podmínky využití byly stanoveny a Regionální rada je nyní musí vycizelovat tak, aby nedošlo k porušení zásad dotace z Evropské unie a peníze se nemusely vracet.

„V zásadě jsme se domluvili na tomto: „Muzeum zavírá po 17. hodině. Takže pro koncerty vážné hudby, pro které není v Třebíči obdobný sál a pořadatelem tohoto programu je instituce, která ostatní sály vlastní, nemělo by tomu nic bránit. Podmínky pronájmu sálu musí být naprosto transparentní, umístěné na webu tak, aby se s nimi mohl každý lehce seznámit. S ostatními akcemi to bude možná ještě složitější. V podstatě jde o to, že zámek a tedy i Kamenný sál byl opraven za evropské peníze a nelze s ním tedy komerčně nakládat. Pro ostatní normální provozovatele konkurenčních prostor by tak totiž vznikla neférová konkurence. A naopak, Muzeum Vysočiny je příspěvková organizace, která nesmí vytvářet zisk. Takže nic jednoduchého,“ vysvětluje Marie Černá.

Vše je připraveno

Kdy se tedy můžeme těšit na první koncert v obnoveném Kamenném sále? Na to jsme se zeptali Jaromíry Hanáčkové, ředitelky Městského kulturního střediska a radní města Třebíče.

„Kamenný sál je svojí reprezentativností a vynikající akustikou přímo předurčen ke koncertům vážné hudby. Vzhledem k zatímní nevyjasněnosti podmínek a také s přihlédnutím k faktu, že koncertní program na I. pololetí letošního roku už máme hotový, do prázdnin s využitím zámeckých prostor nepočítáme. Předběžně jsme domluveni s ředitelem Martínkem na společném uspořádání slavnostního otevíracího koncertu v říjnu. Na programu by měla být skutečná lahůdka - koncert souboru Ensemble Messiaen profesora Jiřího Besperáta, při kterém zazní doprovodné verše a texty v podání Alfréda Strejčka.“ Nastiňuje plány MKS Třebíč Jaromíra Hanáčková.

„Kamenný sál bude MKS s potěšením využívat právě na realizaci takovýchto výjimečných projektů. O přesunu celého cyklu koncertů Klubu přátel hudby zatím neuvažujeme, a to hned z několika důvodů. V sále je totiž po rekonstrukci snížená kapacita na 115 míst včetně účinkujících a pořadatelů, musíme zvažovat i zvýšené náklady. Neposledním důvodem k zachování stávajícího stavu - koncertování ve foyeru divad- la Pasáž - je i naše vynikající koncertní křídlo Steinway, které je bezkonkurenčně nejlepším klavírem v Třebíči.“

Pro někoho je podzimní termín prvního koncertu možná zklamáním, ale jak jsme se dozvěděli, má to své opodstatněné důvody. Na ten první – otevírací si sice ještě půl roku počkáme, ale na ty opravdu krásné věci si každý počká rád.

Autor: Jan Uher
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk