Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Na oběti vzpomínalo zaplněné náměstí

12.05.2014

HROTOVICE - Oslavy konce druhé světové války se nejen na našem okrese potýkají s nezájmem lidí. Výjimkou v tomto směru jsou Hrotovice. Důvodem je tragická událost, ke které tu došlo 8. května 1945. Při oslavách konce 2. světové války byly Rudou armádou ve 12:33 hodin omylem shozeny tři letecké pumy na hrotovické náměstí.


Zahynulo přitom 114 hrotovických občanů a 36 vojáků Rudé armády. Tato událost se dotkla téměř každé rodiny v Hrotovicích a místní dodnes nezapomínají. „Ta jizva je stále otevřená,“ připomněl ve svém projevu poslanec parlamentu a hrotovický občan Pavel Kováčik.

Připomínka 8. května 1945 začala vlastně už dopoledne v 10 hodin, kdy se v kostele sv. Vavřince konala mše svatá za účasti biskupa brněnského Vojtěcha Cikrleho.

Večerní program začal ve 20 hodin položením věnců u památníku před zámkem a projevy starostky Hany Škodové, velitele letecké základny Jiřího Vávry a již zmíněného poslance Pavla Kováčika. Následoval přelet vojenského vrtulníku a poté, jako každoročně, byla spuštěna kašna v parčíku. Celou akci pak zakončil ohňostroj.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk