Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Silnice se v zimě neudržuje! Katastrofální stav jejího povrchu napovídá tomu, že se neudržuje ani jindy v roce.
(foto: Vendula Krausová)

Na setkání s občany si troufl jen zástupce silničářů

25.03.2013

Okřešice - Ve středu 20. března se v obci uskutečnilo setkání občanů se zástupci Krajské správy a údržby silnic. Tématem byla dlouho plánovaná oprava jediné přístupové cesty do obce, krajské komunikace III/35112. I když starosta Bohumír Vostal pozval také zástupce krajského úřadu, dostavil se pouze technicko správní náměstek KSÚS Tomáš Mátl. Ze sto sedmdesáti okřešických občanů jich na setkání dorazilo přes čtyřicet.


Silnice procházející Okřešicemi patří dlouhodobě k těm nejhorším v kraji. Platí to jak pro úsek z Budíkovic, tak zejména pro úsek ke křižovatce se silnicí 351 na Jihlavu. Po vleklých jednáních kraj konečně kývl na to, že se pustí do kompletní opravy. Na středečním jednání se občané dozvěděli přesný termín realizace, který byl stanoven na srpen a září letošního roku. Rekonstrukce se má týkat úseku od Budíkovic až po konec obce. Do oprav naopak není zahrnuta silnice v úseku od obce po křižovatku, přitom právě tuto silnici „zdobí“ nelichotivý titul výmol roku 2012. Od doby, kdy silnice tuto anticenu loni v červnu získala, se její stav nijak nezlepšil, naopak. „A přes výmol roku by měla vést objížďka. Už se tam opravdu nedá ani vyhnout. Bylo by potřeba, aby se silnice před uzavírkou aspoň trochu zalepila. Jenže na téhle silnici je malá dopravní obslužnost, nejezdí tam autobus, takže oni nemají zájem ji spravovat,“ popsal stav silnice starosta. Přitom se jedná o poměrně využívanou komunikaci, zejména v této době, kdy víc lidí dojíždí za zaměstnáním do výroben v Přibyslavicích, Okříškách a Nové Vsi, než do Třebíče. „Jenže někteří už zase raději volí delší trasu přes Třebíč, protože je jim líto auta. Raději to objedou, než aby si zhuntovali auto,“ dodává starosta.

Tomáš Mátl teď alespoň přislíbil, že před zahájením prací dojde na exponovaném úseku k hrubé vysprávce. „Slíbil, že před zahájením stavby to bude zaplátované,“ okomentoval výsledek středeční schůzky starosta.

Oprava krajské komunikace bude spočívat ve vyrovnávce povrchu a v pokládce nového koberce. V úseku obce muselo opravě silnice předcházet položení nové kanalizace. Pod hlavní silnicí už je v zemi a čeká se, až se bude moci pracovat na dalších úsecích. S tím souvisí i opravy dalších komunikací v obci, které jsou také ve špatném stavu. „Máme na ně sehnané dotace, takže by opravy místních komunikací mohly částečně už na podzim tohoto roku navázat na prováděnou opravu krajské silnice. Pokud tam bude kanalizace, ale o tom nerozhodneme my. To závisí na svazku vodovodů a kanalizací,“ vysvětlil Bohumír Vostal. Náklady na opravy místních komunikací v obci jsou vyčísleny na 8,5 milionů korun. Obec prozatím počítá s opravou poloviny z nich. Už má předjednaný asi čtyřmilionový úvěr, který ze 70 procent zaplatí dotace.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk