Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Na Třebíčsku chybí lidé na práci

05.09.2016

TŘEBÍČSKO (pch) - Okresní hospodářská komora v posledních měsících prováděla průzkum ve 42 firmách a výsledky nejsou zrovna potěšující. Z průzkumu vyplynulo, že firmám aktuálně chybí 511 zaměstnanců. Zvýšená poptávka je hlavně po dělnických profesích.


Výhled na další roky nevypadá vůbec optimisticky. Za dva roky by mělo chybět téměř tisíc lidí. „Největší zájem je o dělníky ve výrobě, pracovníky ve strojírenství, stavebnictví, textilní výrobě, ale i o elektroinstalatéry, konstruktéry, IT pracovníky či třeba kuchaře-číšníky nebo řidiče,“ prozradila ředitelka hospodářské komory Petra Maštalířová. Není pak divu, že část firem už zaměstnává zahraniční dělníky a další o tom uvažují.

Lidi na tyto pozice mohou firmám nabídnout střední školy. Třicet šest firem se školami intenzivně spolupracuje. „Bohužel čtrnáct z nich pociťuje určité bariéry, přičemž největší z nich je vidí nejen ve stávající legislativě, ale i v nezájmu studentů a učňů,“ popsala Maštalířová.

Firmy každopádně spolupráci se školami nepodceňují, naopak. Je to nejlepší cesta, jak získat kvalitní zaměstnance. „My ale potřebujeme nejen absolventy s maturitou či vysokoškoláky, ale i řemeslníky, a proto chceme dokázat, že řemeslo má zlaté dno,“ říká předseda OHK Richard Horký a dodává: „Doslova nás šokovaly výsledky průzkumu, kdy ze všech zhruba 600 deváťáků, kteří v roce 2015 opustili třebíčské základní školy, jich 85 procent pokračovalo na maturitní obory. A proto chceme ve spolupráci s podnikateli, firmami a středními školami nabídnout stipendia právě pro učňovské obory a zintenzivnit do nich nábor.“

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk