Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Volební komise se tentokrát nenudily tolik jako před pěti lety, volební účast byla vyšší.
(foto: ap)

Na Třebíčsku vyhrálo ANO, za ním skončili lidovci

30.05.2019

TŘEBÍČSKO (pch) - V okrese Třebíč získalo pomyslnou první příčku o víkendových volbách do Evropského parlamentu hnutí ANO se ziskem 21,41 procenta hlasů. Při volební účasti 28,52 procenta, kdy přišli volit spíše mladší lidé, to lze považovat ze úspěch. Jinak volby v celé republice potvrdily, že Praha volí jinak a že rozdíly mezi Prahou a zbytkem republiky se prohlubují.


Druhé místo na Třebíčsku si vybojovali, a trochu to můžeme vnímat jako překvapení, lidovci se ziskem 12,97 procenta hlasů. Třetí místo pak vybojovali piráti, a to třetí místo má hodnotu 12,52 procenta.

Jistě víc než 10,68 procenta hlasů asi čekala na Třebíčsku ODS, ale v tradičně levicovém kraji to není výsledek špatný. Za to SPD může být nadmíru spokojená – 10,45 procenta je pro stranu Tomia Okamury výborný výsledek, který podtrhuje i absolutní vítězství v některých obcích (Ostašov, Chlum...).

Komunisté s výsledkem 8,61 procenta určitě spokojeni nebudou, ale to je číslo, které odráží současnou realitu. Kdo bude ovšem výsledkem na Třebíčsku hodně zklamán, je koalice TOP 09 a STAN, který získala 7,56 procent hlasů. A následuje totální poražený účastník eurovoleb, a to sociální demokraté. Ti neuspěli ani na Třebíčsku, kde se jim vždy solidně dařilo. Výsledek, 4,57 procenta, je na náš okres opravdu katastrofální.

Z ostatních stran se k pětiprocentní hranici na Třebíčsku už nikdo nepřiblížil, nejblíže, i když hodně daleko, bylo recesistické hnutí ANO, vytrollíme europarlament a hnutí HLAS.

Pokračování na straně 3.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk