Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Na zámku v Náměšti letos z oslav nevyjdou

28.05.2015

Náměšť nad Oslavou (red) - Již 450 let uplyne letos od zahájení výstavby zámku v Náměšti. K tomuto hlavnímu jubileu se připojuje dvěma červnovými koncerty 20. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae, v červenci 30. Folkové prázdniny a v září pak 25. Zámecký koncert, jako již tradiční vrchol náměšťské hudební sezóny.


„V letošním roce se nám sešlo hned několik zajímavých výročí. A tak z oslav nevyjdeme od června až do konce listopadu. Předkové nám zde zanechali nádherný zámek, který se snažíme oživovat kvalitními kulturními projekty,“ řekl kastelán zámku Marek Buš. Předzvěstí zámeckých oslav bude už v pátek 5. června první z koncertu festivalů Concentus Moraviae, který má letošní ročník pod názvem Pojďme slavit!

Cyklus vlastních zámeckých oslav zahájí v sobotu a v neděli 6. a 7. června Žerotínský víkend, který se stane připomínkou prvního období historie zámku. Bude zaměřen na rod pánů ze Žerotína, kteří v roce 1565 započali se stavbou renesančního paláce na místě původního hradu. Sobota bude výhradně žerotínská. Nejprve bude ve 14 hodin zahájena výstava Po stopách Žerotínů na prvním zámeckém nádvoří, o hodinu později přednese náš přední historik prof. Tomáš Knoz v zámecké knihovně přednášku na téma Žerotínů na Náměšti. V 17 hodin pak zazní pro Náměšť speciálně připravený koncert renesanční hudby interpretovaný souborem Capella Ornamentata. „Do programu tohoto koncertu bude zařazena i svatební píseň, kterou neznámý autor napsal v roce 1589 u příležitosti sňatku Karla staršího ze Žerotína a na Náměšti a Barbory Krajířky z Krajku,“ přiblížil kastelán Buš. Na sobotní večer jsou dále ještě připravena dvě představení Divadla historie v pohybu Exulis. Představení má název Rivalové a je jakousi vyfabulovanou performancí z života tohoto významného moravského rodu.

Neděle 7. června bude ve znamení jedné dvojité vernisáže a dalšího koncertu. Ve 14 hodin budou během jedné prohlídky reprezentačních prostor zámku představeny dvě nové expozice. Florista Slávek Rabušic v první části prohlídky okomentuje své historické květinové dekorace, projekt nazvaný V barvách Žerotínů. Zatímco tato část expozice bude mít pouze dočasné trvání, druhá část prostor se představí v nové podobě, která na zámku bude minimálně dva roky. V pěti sálech zámku vznikla nová instalace nazvaná Stolování na Náměšti, přiblížující historii všeho, co souviselo s jídlem v jednotlivých historických i ročních obdobích. Návštěvníci tak budou moci spatřit obrovské množství jídelních servisů a dalších souvisejících předmětů dosud ukrytých v zámeckých depozitářích. Koncert absolventů a žáků náměšťské Základní umělecké školy v 17 hodin pak celý Žerotínský víkend ukončí.

Autor: red
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk