Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Na D1 u Velmezu se konečně měří

11.09.2019

VELKÉ MEZIŘÍČÍ (mach) - Stavební práce na D1 na katastru Velkého Meziříčí se rozběhly už na jaře. Od té doby tamní radnice čekala na spuštění úsekového měření jako na smilování. D1 se u Velkého Meziříčí opravovala i v loňském roce. Tehdy si díky úsekovému měření město přišlo na částku, přesahující padesát milionů korun. Není divu, že se opětovného spuštění nemohli dočkat.


Od konce června radnice slyšela ze strany ŘSD (Ředitelství silnic a dálnic) jen samé přísliby. „Vždy nám slibovali, že následující týden začnou,“ tlumočila místostarostka Jiřina Jurdová. Jenže tuto větu slýchali dva měsíce. „Úsekové měření už bylo spuštěno na úsecích, které měly přijít na řadu až po nás,“ postěžoval si starosta Josef Komínek.

Loni se na pokutách za úsekové měření v rámci celé České republiky vybralo více peněz jen u Rosic u Brna. Skoro to vypadá, jako by městu ty peníze někdo nepřál. Z důvodu mnohonásobně zvýšeného počtu řešených dopravních přestupků v loňském roce byla radnice nucena přibrat sedm zaměstnanců. „Jedná se o šest pracovních míst na odboru dopravy a jedno na finančním odboru. Na zpracování pokut z úsekového měření se ale podílejí i ostatní zaměstnanci. V současné chvíli dokončují archivaci minulého období,“ nastínil tajemník města Marek Švaříček.

Kamery úsekového měření jsou u Velkého Meziříčí na svých místech už od července, ale rychlost dosud neměřily. Kamery je vždy potřeba předem otestovat ve zkušebním provozu, během kterého probíhá geodetické zaměření radarů a jejich ověření Českým metrologickým institutem. O ostrém spuštění měření rozhoduje ředitel Dopravní policie ČR. Nyní se radnice konečně dočkala. Od 2. září bylo spuštěno úsekové měření na D1 na katastru Velké Meziříčí ve směru na Prahu. Už brzy se připojí měření i pro opačný směr, tedy na Brno.

ŘSD měří rychlost během modernizace D1 několik posledních let opakovaně. „Důvodem je zvýšení bezpečnosti řidičů, našich zaměstnanců a pracovníků, kdy je třeba v rámci stavby dodržovat sníženou rychlost 80 km za hodinu,“ říká mluvčí ŘSD Jan Studecký. V loňském roce, kdy probíhalo měření čtyři měsíce v opravovaném úseku Velké Meziříčí východ – Lhotka, Policie ČR oznámila přes 53 tisíc případů překročení maximální povolené rychlosti.

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk