Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Na slavného rodáka nezapomínají

29.10.2015

KUROSLEPY (pch) - Dvacátý osmý říjen není pro Kuroslepské jen státním svátkem, ale i dnem, kdy se narodil jejich významný rodák Stanislav Rejthar. Ten bojoval za druhé světové války v rámci 313. československé stíhací perutě RAF Velké Británii a také v sestavě 1. československého stíhacího pluku v SSSR.


Několik desítek občanů a hostů se sešlo ve středu 28. října v tři hodiny odpoledne před budovou obecního úřadu, na kterém je umístěna pamětní deska.

Po krátkém pietním aktu se všichni přítomní odebrali do budovy radnice, kde se konala přednáška na téma Letci z Vysočiny v řadách RAF.

Plukovník Ing. Stanislav Rejthar (28. října 1911 Kuroslepy na Moravě – 20. listopad 1977 Praha) byl československý stíhací pilot, bojující za druhé světové války v řadách Royal Air Force. Od 17. září 1944 ve Slovenském národním povstání s 1. čs. samostatným stíhacím leteckým plukem v SSSR, ve funkci náčelníka štábu proti nacistickému Německu. Jako vlastenec nikdy neváhal postavit se nacistům a položit za svobodu vlasti i svůj život. Vždy zdůrazňoval spíše hrdinství a zásluhy svých spolubojovníků.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk