Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Na Benešku tentokrát zavítaly České děti

15.11.2012

Třebíč - Pojem České děti osloví spíše starší ročníky, které si dobře pamatují dění před listopadem 1989. Kdo navíc poslouchal třeba Hlas Ameriky, ví, že se nejednalo o partu chuligánů, jak se snažily národ přesvědčit oficiální sdělovací prostředky, ale o jednu z organizací, která se nehodlala smířit s komunistickým režimem, nahlas to říkala a byla ochotna nést následky.


Základní škola Benešova je již osm let zapojena do projektu organizace Člověk v tísni, který se jmenuje Jeden svět na školách. Každý rok mají zapojené školy nárok na jeden dokumentární film, který však nestačí jen promítnout, ale je třeba k němu uspořádat i besedu s osobností, která film patřičně umocní, vysvětlí a umožní ho tak dětem pochopit. Žáci Benešky (vždy osmých a devátých tříd) se tak již měli možnost setkat a besedovat s osobnostmi jako je třeba Jiří Stránský, Břetislav Rychlík, Augustin Bubník?

Letošní film patřil do projektu Příběhy bezpráví a jmenoval se jednoduše: České děti. Premiéra filmu byla 1. listopadu tohoto roku v pražském kině Lucerma. Autoři se v dokumentu České děti zaměřili především na mladé publikum, jemuž chtějí připomenout, že potřeba postavit se proti bezpráví není podmíněna věkem. Ve snímku se kombinují dobové záběry a materiály s hranou rekonstrukcí tehdejších událostí. Vizuálně atraktivní pojetí podtrhuje dynamický střih a originální hudba.

Pro osobnost, která k filmu a době, o které film vyprávěl, měla co říci, nemuseli organizátoři ? učitel Pavel Mikoláš a současný místostarosta Milan Zeibert, jezdit do Prahy. Sáhli do vlastních řad a do školy pozvali Milana Šťastného, který v létech nesvobody patřil k nemnoha třebíčským disidentům. O to to však bylo lepší, protože příběh Milana Šťastného je samozřejmě jiný, než Petra Placáka. O to však uvěřitelnější.

Autor: Jan Uher
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk