Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Na druhý pokus mají rozpočet

07.04.2011

Moravské Budějovice - Před více než měsícem měli moravskobudějovičtí zastupitelé schválit rozpočet na rok 2011. Nestalo se tak. Opoziční zastupitelé v něm objevili chyby. Špatně byly spočítány úroky úvěrů.


Vedoucí finančního odboru Bohumil Horník připravoval rozpočet v listopadu loňského roku a zákonitě tak neznal konečné cifry za loňský rok. „Opsal hodnoty z rozpočtu na rok 2010 a pak to zapomněl opravit,“ vysvětlil tehdy po zasedání zastupitelstva, které rozpočet odložilo, starosta města Vlastimil Bařinka.

V pátek 25. března se zastupitelé sešli znovu. A tentokrát rozpočet schválili, i když jednoduché to opět nebylo. „Rozpočet byl dobře připraven a měl jsem pocit, že už žádná komplikace nastat nemůže. Ale nastala,“ konstatoval Vlastimil Bařinka. „Nastala komplikace kolem festivalu Václava Hudečka,“ dodal.

„Rada zastupitelstvu navrhla, aby bylo uvolněno tři sta tisíc korun na festival Václava Hudečka, protože jsme nevěděli, kdy ČEZ schválí generální partnerství festivalu,“ vysvětlil Bařinka. Rozhořela se o tom živá diskuze. Zastupitelé se především zajímali o to, jak budou peníze využity, a starostovi také vytkli, že na festival shání peníze. Například podle Yvony Švaříčkové by to měla být priorita ředitele městského kulturního střediska. K jejímu názoru se přiklonil i Jan Nekula, který počínání starosty označil za nevhodné.

V podtextu těchto výtek byl cítit, a starosta Vlastimil Bařinka to potvrdil, nádech upozornění na možné korupční chování. Prostě a jasně. Firmy dají peníze na festival a pak očekávají zakázky. Vlastimil Bařinka to odmítá. „Můžu tady sedět a nic nedělat, a nebo peníze pro město shánět. Co je lepší?“ ptá se Bařinka. Podle starosty to spíš funguje obráceně, a to tak, že jde za firmami, které už ve městě zakázky dostaly.

Návrh na tři sta tisíc korun na festival Václava Hudečka nakonec prošel díky třinácti hlasům. Celý rozpočet podpořilo dvacet zastupitelů.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk