Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Experti se kolem aut jenom rojili.
(foto: Ivo Nechvátal)

Na Hvězdě jste si mohli nechat zkontrolovat auto

15.09.2011

Třebíč - Jedenáctý ročník preventivní dopravně bezpečnostní akce Vysočinou na silnicích bezpečně se v pondělí představil v Třebíči. Od 14 hodin si mohli řidiči na parkovišti před baseballovým areálem Na Hvězdě nechat zdarma zkontrolovat svoje vozidlo a vyslechnout si rady dopravních policistů. Ti tentokrát nerozdávali pokuty a tvářili se vlídně i na ty, kteří neměli v nějakém ohledu tak úplně čisté svědomí.


„Naším cílem je, aby na našich silnicích jezdila auta, která jsou v řádném technickém stavu, a aby jejich řidiči vnímali dopravního policistu jako svého partnera,“ vysvětlil cíle projektu jeho hlavní koordinátor kpt. Mgr. Petr Halán. Akci, jejímž hlavním účelem je přispět ke zlepšení technického stavu vozidel a tím také ke snížení dopravní nehodovosti, připravili krajští dopravní policisté ve spolupráci s odbornými firmami a dalšími institucemi. „Odborné firmy chtějí při akci pomoci majitelům zejména starších motorových vozidel, aby měli před nadcházející zimou možnost prověřit celkový stav svého vozidla,“ dodala k tomu krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. „Letos tuto akci podpořila řada významných osobností, které jsou nějakým způsobem spjaty s naším krajem. Vysočinou bezpečně jezdí například Bedřich Ščerban, jednatel HC Dukla Jihlava, rodák z Počátek, zpěvák Robert Křesťan, bývalá atletka Jarmila Kratochvílová, automobilový závodník Martin Hudec z Třebíče a olympijská vítězka v rychlobruslení Martina Sáblíková,“ poznamenala.

Pokud tedy někdo se svým plechovým krasavcem přijel, byla mu provedana kontrola stavu a opotřebení oleje tzv. kapkovou metodou, kontrola stavu provozních náplní a autobaterie, seřízeny světlomety, zkontrolován stav tlumičů, pneumatik a lékárničky. „Například kvalita motorového oleje je pro vozidlo velice důležitá. Snadno by mohlo dojít k zadření motoru, což je při vyšší rychlosti velice nebezpečné. Stejně tak důležitá pro bezpečnost posádky je kvalitní brzdová kapalina. I když technické závady nejsou častou příčinou nehody, ve skutečnosti tomu může být jinak. Například v případě nedodržení bezpečné vzdálenosti. Je otázka, proč řidič nedobrzdil, protože kdyby měl v pořádku brzdy, možná by k mnoha nehodám ani nedošlo,“ vysvětlila JUDr. Dana Čírtková.

Pokud někomu kteroukoli z těchto závad našli, nedostal pokutu, ale odborníci ze specializovaných firem mu navrhli nejlepší způsob jejího odstranění.

Kromě technické kontroly bylo stejně jako loni možno porovnat údaje tachometru s policejním radarem.

Na jednom z pracovišť vysvětlovali experti motoristům zásady bezpečného poutání a upevňování zádržných systémů. Tady to bylo opět zadarmo, narozdíl od dopravně bezpečnostní akce, která na Třebíčsku proběhla souběžně, tedy v pondělí 12. září. Kromě používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů se dvacítka policistů dopravní a pořádkové policie zaměřila na dodržování zákazu požívání alkoholických nápojů a návykových látek u řidičů před nebo během jízdy a na dodržování povolené rychlosti. Z více než tří set zkontrolovaných vozidel se přestupků dopustilo sedmdesát jejich řidičů. Celkem tak na pokutách zaplatili 30 000 korun. „Nejčastěji neměli řidiči v pořádku technický stav motorových vozidel, nebyli připoutáni bezpečnostním pásem a u dvou řidičů policisté zjistili dechovou zkouškou požití alkoholických nápojů,“ komentuje akci třebíčská policejní mluvčí Marcela Lavická. „Bezpečnostní kontroly se budou i v budoucnu opakovat,“ dodala na závěr s úsměvem. A za rok určitě proběhne opět i akce Vysočinou na silnicích bezpečně. Takže kdo nestihl akci Vysočinou bezpečně v Třebíči a pojede náhodou v pondělí 19. září do Polné, v úterý 20. září do Třeště nebo ve středu 21. září do Telče, může se jí zúčastnit v čase od 14. do 17. hodiny tam. Kdo se vyhnul bezpečnostní kontrole na silnicích, nemusí se snažit o nic, i na něj určitě dojde.

Autor: Ivo Nechvátal
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk