Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Chcete patrové vagony vidět? Na Brno jedou v 6.20, na Jihlavu v 17.25.
(foto: Ivo Nechvátal)

Na koleje vyrazily dvoupatrové vagony

28.04.2011

Třebíčsko - Vyrobeny byly v roce 1976 v tehdejší Německé demokratické republice, na přelomu loňského a letošního roku prošly v Českých Velenicích kompletní rekonstrukcí. Řeč je o dvoupatrových vagonech, které se v těchto dnech objevily na tratích kraje Vysočina, tedy i na Třebíčsku.


České dráhy si od nových vozů slibují, že skončí problémy s těžkým otevíráním dveří a zlepší se nástup maminek s kočárky a cyklistů. Zlepšení kvality lze pozorovat i uvnitř vagonů. Sedačky, docela pohodlné, jsou potaženy textilem (plyš) a překvapí i útulné WC. Zatím na Vysočině jezdí takových vozů sedm, celkem jich však bude dvanáct.

„Cestující si vylepšené vozy velmi chválí, ať jde o mladé lidi nebo starší spoluobčany. Hlavně vítají snadné ovládání dveří prostřednictvím tlačítek. Dveře jsou navíc za jízdy bezpečnostně blokovány,“ uvedla ředitelka Krajského centra osobní dopravy Českých drah v Jihlavě Lenka Horáková. „Bohužel všichni se teď bojíme vandalů, kteří mohou opravené vagóny zničit. Vozy mají totiž nový vnější lak a vyměněné obložení v interiéru, které skutečně svítí novotou,“ dodala.

V rámci rekonstrukce byla na vozech provedena celá řada úprav. Hned při nástupu se cestující setkají s novým ovládáním vstupních dveří. Ta se ovládají jednoduše tlačítky. Dveře se také zavírají automaticky, hned jak rychlost soupravy překročí 3,5 kilometru za hodinu. V interiéru též došlo k přetěsnění oken, kompletní výměně stropů a k položení nové protiskluzové podlahy.

Na Třebíčsku můžete tyto vagony potkat ráno ve spěšném vlaku do Brna (odjezd z Třebíče v 6.20 hodin) a odpoledne v osobním vlaku z Brna (odjezd z Třebíče v 17.25 hod.)

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk