Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Na kultuře se dá ušetřit půl milionu, ale...

03.02.2011

Moravské Budějovice - S odchodem Jaromíry Hanáčkové z postu ředitelky Městského kulturního střediska v Moravských Budějovicích se možná nedočkáme jen změny na šéfovském postu, ale možná i v celé koncepci řízení a financování kultury ve městě. Rada města se totiž na svém posledním zasedání zabývala možností, že by při kulturním středisku mohla vzniknout společnost s ručením omezeným.


Městské kulturní středisko je v současné době příspěvkovou organizací města. „Utíká nám tam dost peněz v dani z přidané hodnoty. Bylo nám řečeno, že kdybychom byli plátci DPH, tak jsme v roce 2010 ušetřili minimálně půl milionu korun. To nejsou malé peníze,“ prozradil moravskobudějovický místostarosta Jan Kocáb.

Vize radnice je taková, že by kulturní středisko jako příspěvková organizace zůstalo, ale asi jen v rozsahu dvaceti procent dnešní činnosti a zbytek by se proměnil na společnost s ručením omezením. „Když jsme to ovšem probírali s daňovým poradcem, tak jsme na vážkách. On nám totiž předložil i řadu argumentů, které hovoří proti této variantě,“ naznačil místostarosta. Poradil nám, ať si to ještě jednou pořádně propočítáme. Zadali jsme ekonomovi, aby udělal přesný rozbor,“ dodal.

Proklamovaná ušetřená částka tak není zcela jistá. S fungováním společnosti s ručením omezeným jsou spojeny určité náklady. „Náš daňový poradce není tak zcela přesvědčen, že bychom těch půl milionu ušetřili,“ řekl Kocáb.

Podle místostarosty je tak Městské kulturní středisko, s. r. o., zatím ve hvězdách. Na podobné bázi funguje městské kulturní středisko v Polné. „Chceme se tam zajet podívat, jak to tam vlastně funguje, a zjistit, zda by něco podobného bylo u nás životaschopné,“ prozradil Jan Kocáb. V Polné ovšem není kulturní středisko na bázi společnosti s ručením omezeným, kterou vlastní město, ale kulturu zde obstarává soukromá firma.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk