Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Prototyp mašinky 433/001.
(foto: Vendula Krausová)

Na nádraží dofuněla parní mašinka. Podobně jako před 140 lety

22.08.2011

Moravské Budějovice - Budoucnost železnice na Vysočině rozhodně není růžová. To ale organizátorům nemohlo sebrat vítr z plachet při plánování oslavy 140. výročí zahájení železniční dopravy v Moravských Budějovicích.

Sem napište úvodní odstavec zprávy


Konala se v sobotu 20. srpna a nenechaly si ji ujít stovky lidí. Z Jemnice dorazil historický motoráček Singrovka z roku 1960 a od Okříšek přijel parní vláček. „Je to lokomotiva s označením 001. To znamená, že se jedná o prototyp. Jedná se o první lokomotivu své řady, která byla vyrobena,“ zdůraznil Martin Kouřil ze Spolku pro veřejnou dopravu na jihozápadní Moravě.

Mašina byla odpojena a v oblaku hustého černého dýmu vyrazila na popelník, který si laik může představit asi jako montážní jámu pro lokomotivy. Ještě doplnit vodu a může se pokračovat v jízdě do Znojma.

Parní vlak vítali na nádraží členové divadelní skupiny E. Humpla v dobových kostýmech a z amplionů zněly slavnostní pochody. Iluze roku 1871 byla dokonalá.

Parní vlak ale nebyl jedinou atrakcí. Pro děti byly připraveny soutěže, pro malé i velké milovníky vláčku výstava modelů železnic a historických materiálů, které dali dohromady v Jihomoravském muzeu ve Znojmě. Všechno doplňovaly fotografie Pavla Valenty.

Oslava, kterou spolupořádal Spolek pro veřejnou dopravu na jihozápadní Moravě, moravskobudějovický Muzejní spolek, Společnost telčské místní dráhy a MKS Beseda, byla oficiálně věnována také podpoře dráhy do Jemnice, která byla uvedena do provozu před 115 lety. Kraj na ni osobní dopravu letos zrušil. A i když především sama Jemnice bojuje za obnovení jako lev, nechystá se v tomto směru žádná změna. „Bohužel. Trať do nových jízdních řádů zařazena nebyla. Stále ale boj nevzdáváme. V současné době usilujeme o to, aby trať jako taková byla převedena do majetku města,“ řekl při oslavách jemnický místostarosta Petr Novotný.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk