Horácké novinyVychází každý týden v úterý a v pátek. Objednávka předplatného

Na Pocoucov se budeme muset asi složit

07.03.2011

Třebíč - Místní část Třebíče, která leží na hlavním tahu z okresního města do Velkého Meziříčí, by si bezesporu zasloužila obchvat. Ten je ovšem dnes spíše sci-fi. Určitě by alespoň pomohlo už připravené narovnání silnice mezi Třebíčí a Pocoucovem. Kraj ovšem řekl: Nejsou peníze.


CARMEN
„Do trojúhelníku silnic mezi Třebíčí, Jihlavou a Velkým Meziříčím bylo už investováno jeden a půl miliardy korun, do ostatních dopravních staveb v kraji půl miliardy,“ prozradil hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek během své návštěvy Třebíče minulý týden. Narovnání silnice mezi Třebíčí a Pocoucovem má stát devadesát až sto dvacet milionů korun. Jiří Běhounek naznačil, že existuje nabídka v tom smyslu, že kraj zaplatí polovinu nákladů a město Třebíč druhou polovinu.

Neoficiální nabídka

Třebíčská místostarostka Marie Černá potvrdila, že nejen představitelé města, ale i představitelé Mikroregionu Třebíčsko oficiálně oslovili hejtmana Běhounka i jeho náměstka Joukla s prosbou, aby akci u Pocoucova zařadili do plánu akcí financovaných krajem. „Došla odpověď, že akce je sice cela připravena, ale že v regionálním operačním programu už nejsou peníze a že jsou tam zařazeny jiné akce,“ konstatovala Marie Černá.

Černá připustila i tu skutečnost, že ve vzduchu opravdu visí nabídka kraje na uhrazení poloviny nákladů. „Pokud si město polovičku sežene,“ doplnila. Podle místostarostky je to jedna z variant. „Jde ovšem pouze o nabídku pana Joukla. Nezabývala se tím ani rada, ani zastupitelstvo,“ uvedla. Jde tedy o nabídku neoficiální.

„Mluvíme-li o polovině nákladů, tak jde o téměř deset procent rozpočtu města. A to nepřipadá v úvahu,“ podotkla místostarostka. „Abychom to dali dohromady, tak bychom se na to museli složit s obcemi z okolí Třebíče, které tuto silnici využívají. Chci zdůraznit, že to není silnice pro Třebíč, ale jako spojnici na dálnici ji využívá polovina okresu,“ poznamenala Černá. O této variantě se podle ní ještě nejednalo. „Ta nabídka z kraje, půl na půl, by musela nejprve zaznít oficiálně,“ vysvětlila místostarostka.

Povolení je vydáno

Jenže čas hraje proti realizaci. Je vydáno stavební povolení, jsou vykoupeny pozemky. Co se týče stavebního povolení, tak to má časově omezenou platnost, a to do poloviny roku 2012. „Když jeho platnost vyprší, musí se začít znovu. Bude tak zmařena práce a finanční prostředky. To nás mrzí,“ postěžovala si místostarostka.

Marie Černá slibuje, že tímto boj o narovnání silnice před Pocoucovem nekončí. „Budeme se pořád snažit a pořád argumentovat a hledáme podporu i mimo Třebíč,“ říká. Co se týče obchvatu, ten je podle Marie Černé v této chvíli nereálný, a to proto, že není ošetřen ani územním plánem. To se teprve bude řešit. „Je to otázka dalších deseti let a není to věc, která by teď byla na stole,“ poznamenala. „Narovnání je ten vrabec v hrsti a obchvat je ne holub na střeše, ale holub ještě hodně vysoko,“ dodala.

Narovnání silnice by mělo mít pro pocoucovské obyvatele i jeden bonus. Stará silnice by totiž zůstala a oni by ji mohli využívat jako chodník či cyklostezku. „Téměř až do Třebíče by se dostali bezpečně pešky,“ tvrdí Černá.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk