Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Na Třebíčsku přibylo nehod

06.01.2014

TŘEBÍČSKO - Počet dopravních nehod celostátně klesá a ubývá i mrtvých při těchto nehodách, těžce i lehce zraněných. Třebíčsko je v tomto směru výjimkou. V loňském roce na našem okrese došlo k 566 dopravním nehodám, což je o sto osmnáct více než v roce 2012. Podobný trend je i v ostatních okresech Kraje Vysočina.


Ubylo ovšem úmrtí. V roce 2013 zemřelo na silnicích pět osob, v roce 2012 šest. Pokles to je, i když ne příliš významný. Naopak přibylo těžkých i lehkých zranění. Těch těžkých bylo v roce 2013 12 (nárůst o tři) a lehkých 282 (nárůst o 32). Zvýšila se i hmotná škoda, vzniklá na vozidlech a dalším majetku, a to z 21 074 000 korun v roce 2012 na 23 339 000 v roce 2013. Pozitivní informací pak je, že klesl počet nehod způsobených pod vlivem alkoholu. „Jde o předběžné výsledky policejní statistiky,“ dodala ovšem tisková mluvčí Policie České republiky Dana Čírtková.

„Na příčinách dopravních nehod se loni v největší míře podílel nesprávný způsob jízdy, nepřiměřená rychlost jízdy, nedání přednosti v jízdě a v neposlední řadě také nesprávné předjíždění,“ řekl vedoucí Odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Jan Kostečka a dodal, že nedodržení bezpečné vzdálenosti bývá většinou příčinou nehod ve městech, kde je vyšší hustota v městském provozu. „Co se způsobených následků týče, tak mezi nejzávažnější příčiny nehod, které končívají tragicky, patří nepřiměřená rychlost a nedání přednosti v jízdě,“ podotkl.

„V místech všech smrtelných dopravních nehod v celém kraji se vždy provádí technické posouzení místa a jsou následně přijata taková opatření, aby se zabránilo možnému opakování tragédií. Dopravní inženýři jednotlivých územních odborů posuzují každé místo, kde dojde k tragické dopravní nehodě a navrhují úpravy - dopravně inženýrská opatření. Některá z nich jsou poté v praxi realizována. Na některých místech nelze nehodě účinně zabránit žádným opatřením. Jde většinou o dopravní nehody chodců, cyklistů, ale i motocyklistů,“ konstatovala policejní mluvčí.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk