Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Nad modely vláčků žasli malí i velcí kluci

28.04.2014

Třebíč (ju) - Výstava vláčků. Tak jednoduše se jmenovala krásná a jedinečná výstava v Grand hotelu na Karlově náměstí, kterou na dva víkendové dny připravila, nainstalovala a provedla skupinka nadšenců Klubu železničních modelářů Praha 3.


Asi také díky Dni Země na Karlové náměstí si na nedostatek návštěvníků nemohli pořadatelé stěžovat. A ti, co přišli, byli nadšeni.

Kolem sálu se vinula trať dlouhá plných 25 metrů a v prostoru uprostřed supěly vlaky a vláčky v malých segmentech krajiny.

Pak stačilo jen přivřít oči a již jste uháněli buď jako cestující první třídy luxusní soupravou nebo jako hoboes na nápravě nákladního vlaku na dobrodružnou cestu vstříc blížícím se prázdninám. Vláčky, semafory, nádraží i domky v dokonale vyvedené krajině, to je něco, co již od pravěku železnice touží mít doma skoro každý kluk. A právě výstavy, jako byla ta v Třebíči, jim v tom má pomoci.

Jak nám prozradil vedoucí klubu Vítězslav Báňa, kterého jsme se zeptali na pohnutky k pořádání výstavy: „Máme za to, že manuální zručnost českého národa upadá. Bojíme se, že jestli se něco neudělá, zlaté české ručičky budou nenávratnou minulostí. Děti sedí u počítačů a prosté kutění, při kterém si rozšiřovaly nejen dovednost, ale také představivost, fantazii a znalosti o vlastnostech jednotlivých materiálů, jsou ty tam. A právě modelářství je krásný koníček pro romantické duše, které se dovedou nejen zasnít, ale svoje sny vlastníma rukama realizovat, což je pro život hrozně důležité. Tak proto to děláme.“ Kdo nevyužil víkendové příležitosti, má na dlouhou dobu utrum, protože, jak pravil pan Báňa, je to opravdu pořádná fuška takovou výstavu uskutečnit.

Autor: Jan Uher
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk