Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Nádrž Markovka už s vybouraným vývarem

20.12.2018

Kožichovice (ap) - Plánovanou rekonstrukci vodní nádrže Markovka nedaleko Třebíče zahájily Lesy České republiky. Náklady se odhadují na téměř 34 milionů korun. Práce by měly skončit v březnu 2020.


Obnova čeká stávající vtokový a výpustný objekt a bezpečnostní přeliv. „Odstraníme nánosy z retenčního prostoru nádrže a prodloužíme životnost funkčních objektů, které jsou značně poškozené nebo úplně nefunkční,“ uvedl Pavel Hopjan, vedoucí správy toků pro oblast povodí Dyje z Lesů ČR.

Největší náklady, tedy čtrnáct milionů korun, si vyžádá rekonstrukce bezpečnostního přelivu, deset milionů pak obnova vtokového objektu. Podnik předal stavbu dodavatelské firmě v říjnu a práce zatím probíhají podle časového harmonogramu. V letošním roce byly provedeny přípravné práce v okolí staveniště – přístupové komunikace, zabezpečení staveniště atd. V dalších měsících budou pokračovat, zejména stavbou nových konstrukcí. „Od předání staveniště zhotoviteli se nádrž vypustila a slovil se zbytek rybí obsádky. Dále byla zbudována ochranná hrázka před výpustným objektem, který byl kompletně vybourán. Vybouraly se i degradované betony na bezpečnostním přelivu a vývaru z bezpečnostního přelivu. V místě budoucího nového výpustného objektu vzniklo pažení pro stavební jámu,“ informovala mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová.

Bourací stroje v minulých dnech ze staveniště zmizely, zato se tam objevily palety s cementem. Zdá se tedy, že na Markovce bude stavební ruch i během zimy. „Jakmile to po Novém roce klimatické podmínky dovolí, práce opět začnou,“ potvrdila mluvčí Jouklová.

Rekonstruovaná Markovka se má stát součástí nového komplexního programu, zaměřeného na navracení vody do naší krajiny, který vzniká v souladu s konceptem Chytré krajiny, jenž zaštiťuje Česká zemědělská univerzita v Praze.

Foto HoN: Arnošt Pacola

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk