Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Dvě porážky dělily florbalisty Snipers Třebíč (v modrém) od sestupu z národní ligy. Záchrana přišla díky předčasnému ukončení sezóny.
(foto: mm)

Nákaza ukončila florbalovou sezónu a Snipeři se zachránili!

02.04.2020

Praha/Třebíč - Stejně jako hokejisté, tak i ostatní sporty hlásí předčasný konec sezóny. Zatímco rozjetou Horáckou Slavii Třebíč může konec série předkola prvoligového play-off hodně mrzet, jelikož vedla v sérii na tři vítězství před domácími zápasy už 2:0, florbalisté se možná díky rozhodnutí svazového vedení zachránili v Národní lize. Snipeři totiž v sérii prvního kola play-down se Svitavami prohrávali 0:2 a byli dvě porážky zápasy od sestupu.


Rozhodnutí VV Českého florbalu

V pátek 13. března se v podvečerních hodinách konalo mimořádné jednání Výkonného výboru Českého florbalu (VV). Jediným bodem byly dopady nově nastalé situace, kdy se z nařízení vlády ze čtvrtka 12. března 2020 nemohou kvůli riziku šíření nákazy nemocí COVID-19 konat mimo jiné žádné sportovní akce přesahující účast 30 osob, a tudíž nemohou být v nadcházejících dnech a týdnech odehrána žádná florbalová utkání.

Předmětem diskuze byly všechny možné varianty dalšího vývoje situace pro florbalové hnutí, především s dopadem na závěr aktuální sezony 2019/2020, kdy se VV zabýval zejména otázkou ukončení či přerušení právě probíhající sezony. Výkonný výbor přistupoval k otázkám ohledně dalšího osudu sezony 2019/2020 s nejvyšší možnou citlivostí.

Vzhledem k vážnosti současné situace a vyhlášení nouzového stavu Výkonný výbor Českého florbalu rozhodl o ukončení veškerých ligových soutěží sezony 2019/2020. Jelikož nebylo dokončeno play-off, nemohou být určeni mistři ČR. V mužské superlize a ženské extralize byli ziskem Prezidentského poháru dekorováni vítězové základní části. Muži Mladé Boleslavi a ženy Vítkovic současně jako nej- úspěšnější týmy letošní sezony získají z rozhodnutí Výkonného výboru právo účasti na Poháru mistrů a současně získají i prize money, které by náleželo mistru ČR.

Celkové pořadí družstev ve všech soutěžích je stanoveno jejich pořadím v základní části se zohledněním úvodní fáze play-off, pokud byla dohrána. Florbalové řády jasně stanovují určování postupujících a sestupujících. Jsou určeni ti sestupující a postupující, o nichž již bylo sportovně rozhodnuto. V případě určení pouze sestupujících budou soutěže doplněny družstvy, která mají na vyšší soutěž nárok dle legislativních předpisů. Ostatní soutěže nebudou mít v sezoně 2019/2020 sestupující ani postupující.

Vzhledem k vážnosti celé situace a s ohledem na zdravotní rizika, ruší Český florbal do odvolání nouzového stavu všechny vzdělávací akce Českého florbalu s výjimkou individuálních. Situaci je nadále věnována velká pozornost z hlediska činnosti a přípravy reprezentace ČR. V květnu by mělo ve Švédsku proběhnout Mistrovství světa juniorek. O jeho osudu bude v následujících týdnech rozhodovat Mezinárodní florbalová federace (IFF).

Ukončení sezony samozřejmě znamená, že se nebude konat Superfinále florbalu 2020. V příštím týdnu bude Český florbal informovat všechny držitele vstupenek o způsobu jejich vrácení.

Štěstí v neštěstí

Za štěstí v neštěstí považuje záchranu od zeleného stolu trenér třebíčských florbalistů Michal Pazderník. Ten si byl na jednu stranu dobře vědom hrozby sestupu, na druhou stranu věřil, že sérii o udržení vrátí do Svitav. „Díky koronaviru jsme se po rozhodnutí výkonného výboru zachránili, ale rovnou říkám, že radši bychom se zachránili sportovní cestou. Víme, že jsme byli blízko sestupu, ale Svitavy by musely vyhrát ještě dva zápasy. Nepřipouštěli jsme si, že bychom doma prohráli, protože v obou zápasech ve Svitavách jsme prohráli smolně až ke konci zápasu. Soupeř to byl vyrovnaný a my věřili, že to doma konečně zlomíme a do Svitav pojedeme za stavu 2:2 na zápasy.“

Potvrzení záchrany z florbalového svazu sice černé na bílém nepřišlo, Pazderník ale bere udržení národní ligy jakou hotovou věc. „Podle vyjádření výkonného výboru byly všechny soutěžě anulovány a týmy, které nedohrály soutěž, tedy včetně nás, nikam nesestoupily ani nepostoupily. Takže podle toho vyjádření bychom měli být zachránění, stejně jako týmy, které hrály baráž.“

Snipery celou sezónu provázela velká dávka smůly. To se potvrdilo i v prvních dvou zápasech play-down ve Svitavách. „Štěstí se přiklonilo k domácím i v těch dvou zápasech, protože domácí v prvním zápase hodně šťastně vyrovnali a pak jsme v prodloužení dostali rozhodující gól. Takže štěstí nám celou sezónu chybělo a otočilo se to až v závěru skrz koronavir, který předčasně ukončil sezónu. Je to ale takové štěstí v neštěstí.“

Nepovedenou sezónu tak Michal Pazderník musí hodnotit hodně rozpačitě. „Do soutěže jsme vstoupili dobře a po čtyřech kolech jsme byli první nebo druzí. Možná došlo na určité uspokojení hráčů, kteří si mysleli, že to půjde samo, ale bohužel tomu tak nebylo. Pak jsme se dostali do takové křeče, že jsme si vůbec nevěřili a stačilo dostat blbý gól a celé se to zhroutilo. Psychika hráčů hodně rozhodovala o tom, že soupeř byl na koni a snad osm zápasů jsme ztratili v samotném závěru…“

Po loňských dramatických bojích o udržení se letos situace opakovala. Další hrozba sestupu je pro Snipery vztyčeným varovným prstem. „Je to určitě varování. I proto jsme začali pracovat s mentálním koučem a i když ta spolupráce byla krátká, budeme v ní chtít pokračovat. V sebevědomí hráčů nám to pomohlo. My tomu musíme jít naproti, aby se situace neopakovala. Věřím, že za rok to bude lepší a dostaneme se do play-off,“ dívá se do budoucna trenér florbalistů Třebíče.

Ten ale zatím netuší, s jakými hráči může pro příští sezónu počítat. Brněnští florbalisté, kteří letos na Vysočině pomáhali, jsou velkou neznámou. „Sezóna byla hodně narychlo ukončená, takže v tuto chvíli sami nevíme, navíc jsme ani nemohli mít žádné ukončení sezóny. S hráči z Brna jsem v kontaktu přes e-maily, takže čekám na jejich odpovědi nebo vyjádření, jestli by měli zájem v Třebíči pokračovat. Z naší strany by zájem byl, teď záleží na rozhodnutí kluků a pak také na tom, jestli je z Brna pustí nebo ne,“ uzavírá povídání o předčasném konci florbalových soutěží trenér Snipers Třebíč Michal Pazderník.

Autor: mm
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk