Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Náměstek se žalobě brání navzdory radám svých právníků

23.03.2015

JIHLAVA (kv) - Vyzbrojen modrou sportovní taškou, naplněnou kilogramy dokumentů, dorazil ve čtvrtek dopoledne náměstek hejtmana Kraje Vysočina Libor Joukl do zasedací místnosti krajského úřadu na tiskovou konferenci, kterou sám svolal, i když mu to jeho právní zástupci nedoporučovali.


Jediným bodem tiskové konference byla jeho veřejná obhajoba v případě údajně neekonomického nákupu vozů zimní údržby pro Krajskou správu a údržbu silnic Kraje Vysočina. On a současný ředitel KSÚS Jan Míka jsou obviněni z trestného činu porušení povinností při správě cizího majetku. Hrozbou je osm let vězení. Míka se tiskové konference neúčastnil.

K nákupu techniky došlo v roce 2009. Pořízeno bylo 28 vozů, dva na každé cestmistrovství kraje. Jejich pořizovací cena byla i s DPH 153 milionů korun. Podle žaloby byla zakázka předražena o více než 30 milionů korun. Náměstek se brání poukazem na obdobné nákupy, organizované jinde v republice. Stejné vybavení se tam prý nakupovalo i o třetinu dráž. Stěžejním důkazem proti němu je údajně jen znalecký posudek, který ani nevypracoval autorizovaný znalec. Relevantnost posudku policie brání a odbornou způsobilost jeho autora nezpochybňuje. Přitom Libor Joukl upozorňuje na to, že k ceně došel na základě nedostatečné identifikace přesně dodaných strojů, které si ani fyzicky neprohlédl. Zakázku na nákup sypačů prověřoval v minulosti také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže kvůli podezření, zda nebyla šita na míru konkrétním dodavatelům. Žádné pochybení v průběhu výběrového řízení úřad neshledal.

Policie Joukla obvinila už v květnu loňského roku. Zasahovala na krajském úřadu i u něj doma, odposlouchávala mu telefony. Teď je s vyšetřováním u konce a je na státním zástupci Kamilu Špeldovi, jak posune případ dál a zda Joukla také obžaluje. Nezávisle na tom navrhli Jouklovi obhájci zastavení trestního stíhání jejich klienta.

„Jsem přesvědčen o své nevině, jinak bych tady neseděl. Pokud padne rozsudek v můj neprospěch, budu se odvolávat až tam, kam to půjde. Protože je do nebe volající, aby někdo udělal rozhodnutí v neprospěch mne a ředitele Míky,“ uzavřel náměstek Joukl.

Těžko říct, zda mohla tato tisková konference náměstkovi v jeho trestním případu pomoci a jestli neměl raději dát na rady svých právníků. Zvlášť když v tomto případě bude asi každá rada pořádně drahá. Joukl se obrátil na renomované právní kanceláře a zastupuje ho mimo jiné i advokát Vít Široký, který je veřejnosti znám jako obhájce Romana Janouška nebo jako prodejce slavné Mynářovy vily. Obhájce si Joukl platí sám, stejně jako rozsáhlý posudek, který má před soudem oponovat tomu vypracovanému pro obžalobu.

Autor: kv
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk