Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Návštěvníci spatří vzácný košer nůž až z Ameriky

18.12.2014

Třebíč (ap) - Originální košer řeznický nůž, který se podařilo získat až z USA, spatří zájemci v nové expozici košer řeznictví v Třebíči. Malá židovská řeznická dílna bude otevřena v neděli 21. prosince v Zadní synagoze a Domě Seligmanna Bauera (Subakova 1/44).


„Košer nůž máme sice jeden v depozitáři našeho muzea v Náměšti, ale chtěli jsme ještě jeden v originálním pouzdře pro Třebíč. A ten se nám podařilo sehnat až na poslední chvíli před otevřením třebíčské expozice, putoval k nám až z Floridy z USA. Takže je ještě hodnotnější a starší než ten, co už máme. Pro třebíčské židovské muzeum jsme zkrátka koupili něco, co je ještě unikátnější, tedy nůž v dřevěném pouzdře, ve kterém ho rabíni nosí,“ vysvětlila kurátorka náměšťského muzea řeznictví Jaroslava Pavlíčková. Unikátní exponát se jí podařilo získat díky pomoci přátel prostřednictvím internetové aukce. Slavnostní otevření nové expozice košer řeznictví v Domě Seligmanna Bauera připravilo na nedělní 15. hodinu Městské kulturní středisko v Třebíči ve spolupráci s Řeznictvím a uzenářstvím Jan Pavlíček z Náměště nad Oslavou. V přístavku Bauerova domu, kde je expozice umístěna, se návštěvníci dozvědí o tom, jaké nástroje používali židovští řezníci – šocheti, jaký byl postup při rituální porážce a také jaká zvířata splňovala přísné předpisy judaismu, tedy byla tzv. rituálně čistá. Akce bude součástí oslav židovského svátku chanuka, který se bude slavit v Zadní synagoze v Třebíči. Součástí programu budou v 10.00 a 13.30 kostýmované prohlídky Domu Seligmanna Bauera v podání divadelního souboru Ampulka, které se těší mezi návštěvníky velké oblibě a je tedy vhodné si na ně rezervovat místo s časovým předstihem.

Odpolední program uzavře od 17.00 koncert třebíčského smyčcového kvarteta Cordial String Quartet s hosty večera, sólistkou na zobcovou flétnu Markétou Novotnou a klavíristkou Bohumilou Hanzalovou.

Nová expozice košer řeznictví se stane součástí stávající prohlídkové trasy, která v současné době zahrnuje prohlídku Zadní synagogy a muzea s ukázkou meziválečné židovské domácnosti. Návštěvníkům tak nabídne rozšíření prohlídky o další zajímavé téma.

Autor: Arnošt Pacola
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk