Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Ne jeden, hned dva bloky slíbil premiér

25.05.2015

DUKOVANY - Je tomu týden a den, co vláda chválila státní energetickou koncepci, ve které řekla, že v naší republice bude mít prioritu jádro. Od toho dne začalo rojení politiků na Jaderné elektrárně Dukovany. V pátek odpoledne sem stočil svoje kroky ministr financí Andrej Babiš a v sobotu přijel premiér Bohuslav Sobotka v doprovodu ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka.


Páteční návštěva ministra financí začala společným jednáním s představiteli společnosti ČEZ a regionálními politiky. Podle kuloárních zpráv šlo o docela bouřlivé jednání. Poté si ministr bleskově prohlédl část elektrárny a rychle zamířil tam, odkud měl výhled na místo, kde by měl stát pátý blok elektrárny. „Tak chlapi, kde máme lopaty,“ žertoval Andrej Babiš, který tak chtěl naznačit, že stavbu plně podporuje a stavět by se mělo co nejdřív.

Na následné tiskové konferenci ovšem jasně řekl, že na přípravě stavby se musí podílet jen a jen ČEZ. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš jeho slova nijak nekomentoval, pouze naznačil, že když všechno dobře půjde, stavět by se mohlo začít v roce 2025. „Když všechno půjde dobře, nový blok bude stát v roce 2032,“ dodal. Výběrové řízení na dodavatele technologie by podle jeho slov, i podle slov politiků, mohlo začít už koncem příštího roku.

O necelých dvacet čtyři hodin později dorazil na elektrárnu Bohuslav Sobotka. I on se sešel s představiteli společnosti ČEZ a se zástupci regionu, mezi kterými nechyběli starostové Rouchovan a Dukovan Vladimír Černý a Miroslav Křišťál, poslanec Josef Zahradníček nebo předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš. „Vláda počítá s výstavbou dvou bloků v Temelíně a dvou bloků v Dukovanech,“ prohlásil premiér a dodal, že vzhledem ke stáří dukovanské elektrárny je třeba prioritně řešit výstavbu právě zde. Připomněl též, že výstavba nových bloků právě v Dukovanech je žádoucí i díky vysoké podpoře jádra ze strany místních samospráv i samotných občanů.

Ve středu 3. června má vláda schválit Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky, který by měl všechna slova, která během víkendu zazněla v prostorách jaderné elektrárny, potvrdit.

Sociální demokracie ve středu oznámila, že by se během návštěvy měla uskutečnit i beseda s občany. Tuto informaci jsme přinesli i v pátečním vydání Horáckých novin. Beseda se ovšem nakonec neuskutečnila. „Je mi to velmi nepříjemné,“ řekl třebíčský místostarosta Vladimír Malý a dodal: „Tu informaci jsem dostal ve středu. Návštěvu neorganizovala sociální demokracie, ale ČEZ a bohužel program se měnil. Proběhlo tedy jen setkání se zástupci obcí. Beru to na sebe a lidem se touto cestou omlouvám.“

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk