Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Nedávné abrahámoviny přírodovědce a spisovatele

18.07.2019

Přihodily se třebíčskému rodákovi Mgr. Josefu Drmotovi. Dětství a mládí prožil v osadě Horky, místní části Želetavy. Roku 1987 absolvoval moravskobudějovické gymnázium a roku 1992 Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. V současné době působí jako profesor telčského gymnázia.


Po studiích působil několik let jako správce geografických informačních systémů. Významným způsobem se podílel na zpracování a vyhodnocování výsledků myslivecké statistiky, stanovení chovatelských zásad spárkaté zvěře na okrese Třebíč, studiu migračních tras zvěře či vytváření někdejších oblastí chovu černé zvěře aj. To ho přivedlo k myslivosti a k dlouhodobé spolupráci s redakcí časopisu Myslivost. Mnoho let působí ve funkci mysliveckého hospodáře a myslivecké stráže MS Horky, je členem Myslivecké komise, lektorem a zkušebním komisařem OMS Třebíč, kde rovněž jedno volební období pracoval jako člen Okresní myslivecké rady a předseda myslivecké komise. Jeho práce v Českomoravské myslivecké jednotě byla již v minulosti oceněna propůjčením vyznamenání Za zásluhy o myslivost všech tří stupňů.

Josef Drmota je autorem řady beletristických i odborných publikací a desítek článků v časopise Myslivost. K četným autorovým příspěvkům náleží i rozsáhlejší práce a seriály, týkající se snad všech oborů myslivosti včetně vaření. Do myslivecké literatury vstoupil v roce 1998 knihou „Lovectví“, kterou napsal společně s Jiřím Šálkem, pedagogem bývalého Středního odborného učiliště lesnického v Lesonicích. Později ji do nového vydání přepracoval a doplnil. Jako aktivní člen Klubu autorů při ČMMJ se Josef Drmota podílel svými povídkami i na antologiích mysliveckých autorů „Myslivecká vyzvání“. Z jeho beletristické literatury se v našem kraji odehrávají knihy povídek Horeckým revírem (1999), Zelené perly Vysočiny (2005), Sen o srnčí zvěři (2018) a kniha pro děti Dáreček a jeho trampoty (2004). Některé Drmotovy publikace vyšly v Třebíči.

Autor: Radovan Zejda
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk