Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Někdo uřezal motákům hlavy

22.08.2013

Boňov, Ratibořice - Brutální čin neznámého pachatele zaznamenali ochránci přírody mezi Boňovem a Ratibořicemi. Chladnokrevně tu podřezal dvě mláďata motáka lužního. Když ornitologové těla našli, měli ptáci oddělené hlavy a křídla. Krvavou řež nyní vyšetřuje jak Česká inspekce životního prostředí, tak Policie České republiky.


Mrtvá mláďata byla už téměř dospělá a každým dnem by opustila hnízdiště. Pachatel měl celkem jednoduchou práci. Ochránci přírody k hnízdům motáků lužních umístili ochranné klece, aby se mláďatům nic nestalo. Motáci lužní totiž výhradně hnízdí na zemi.

Kdo mohl takový čin spáchat, se zatím neví. Předseda Ornitologické společnosti Vysočina Ivan Kunstmüller v médiích zaspekuloval, že za zabitím dvou mláďat by mohli být myslivci. Podle Kunstmüllera právě nimrodi považují motáka za škodnou. Myslivci se ovšem proti takové nařčení razantně brání. Drtivá většina myslivců by nikdy nic takové nikdy neudělala. Bohužel ale existují i pologramotná individua, která nejsou ani členy Českomoravské myslivecké jednoty a mezi nimi by se dal už pachatel hledat. V každém případě se zatím všichni shodují, že s největší pravděpodobností šlo o demonstrativní čin. Kdo a co chtěl demonstrovat se snad brzy dozvíme. „Případ šetříme, více informací zatím nemohu poskytnou,“ uvedla tisková mluvčí jihlavské policie Jana Kroutilová.

Moták lužní patří mezi vážně ohrožené ptáky. Na Vysočině a zvláště na Třebíčsku se mu daří. V posledních letech bylo zaznamenáno hnízdění tohoto dravce například u Želetavy, Martínkova, Mastníka, Hostákova, Hrotovic, Odunce, Třebelovic, Plešic atd. Moták lužní nemůže být v revíru považován za škodnou, protože jeho potravu tvoří převážně drobní hlodavci, ale nepohrdne ani malými ptáky nebo hmyzem.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk